اصول استفاده از پهپادها | قوانین استفاده از تکنولوژی پرنده

با اختراع پهپادها خیلی از تصاویری که بشر فکرش را نمی کرد که روزی به آسانی هرچه تمام تر به آن ها دست یابد، محقق شد، اما در این بین اصول و قوانین ضروری نیز برای استفاده قانونی از این وسیله پروازی که با بلند شدن خود از زمین می تواند زمینه ساز جرم و جنایت های بسیاری شود نیز تصویب شد تا هر کس نتواند با در دست داشتن هر یک از این پهپادها، هر کاری را که مایل به انجام آن می باشد، در آسمان های شهر و کشور خود انجام دهد! نکته قابل توجه در این مورد، رعایت اصول استفاده از پهپادهاست که برای پرواز کردن ایمن (بدون مشکلات قانونی) در کنار به ارمغان آوردن لذت های بی نظیر خود بایستی به آن توجه کنیم تا مبادا سبب تجاوز به حریم آسمانی شویم! استفاده از پهپادها درست همانند استفاده از گوگل ارث می باشد. با این تفاوت که جذابیت فوق العاده بیشتری را برای افراد به ارمغان می آورد. اگر برای تفریح و سپری کردن اوقات فراغت خود از پهپاد استفاده می کنید، که هیچ؛ اما اگر برای کار و یا دلیل دیگری از آن بهره می برید، باید در بستر کاری خود، مجوزهایی را دریافت کنید. بهتر است با همگردی در این قسمت همراه شوید تا با اصول استفاده از پهپادها آشنایی پیدا کنید تا نه تنها وسیله پروازی خود بلکه جان و مال افراد را نیز به خطر نیندازید! لازم به ذکر است که ارائه این اصول و قوانین برای پهپادهای 20 کیلوگرمی و یا کمتر صرفا جهت آگاه سازی دارد، ولی برای پهپادهایی با وزن و امکانات بیشتر، رعایت این اصول و قوانین لازم و ضروری است!

درضمن اگر می خواهید که رقیب پهپادهای امروزی را بشناسید، مقاله معرفی ابزار سفر: عکاسی هوایی با دوربین گوپرو و البته بدون پهپاد را مطالعه نمایید.

اصول و قوانین ضروری در استفاده از پهپادها

اصول استفاده از پهپادها

همیشه پهپاد باید در دیدرس کسی باشد که کنترل آن را در دست گرفته است.

برای به پرواز درآوردن پهپاد خود، مطمئن شوید که فاصله حداقل 8 کیلومتری با نزدیک ترین فرودگاه منطقه را رعایت کرده اید.

بلندی و ارتفاع پرنده شما نباید از 120 متر فراتر رود!

توصیه می شود که در حوالی اماکن ورزشی و پیست های مسابقاتی از پهپاد استفاده نکنید.

حداقل ارتفاع پهپاد از جمعیت به جهت آسیب نرساندن به آن ها، باید 7 متر باشد و از به پرواز در آوردن این وسیله در آسمانی که مردم زیر آن از پوشش سقفی مناسبی برخوردار نیستند، به طور جدی پرهیز کنید! به عنوان مثال اگر در حیات خانه خود از پهپاد استفاده کنید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد، اما اگر در محیطی عمومی مثل پارک، قصد استفاده از آن را دارید، بهتر است فاصله خود با دیگر نفرات حاضر در پارک را حداقل 50 متر کنید و مراقب باشید که نقصی در کنترل پهپاد شما به وجود نیاید.

از پهپاد خود در نزیکی مراکز دولتی، مالی، پمپ بنزین ها، جاده های پر تراکم و دیگر موارد این چنینی استفاده نکنید.

در آسمانِ فضاهایی که نیاز به اخذ مجوز از سوی فرد و یا افراد مختلفی دارد، پهپاد خود را به پرواز در نیاورید.

و بالاخره مهم ترین قانون در اصول استفاده از پهپادها این است که بر فراز مناطق ممنوعه به هیچ عنوان پرواز نکنید!

اصول استفاده از پهپادها

تصویر برداری با پهپادها

پیدا کردن محیط های مختلف و مناظر بکر گوناگون برای تحت سوژه قرار دادن از سوی یک عکاس حرفه ای و ثبت تصاویر آن ها از نزدیک، همیشه یکی از بزرگ ترین دغدغه های یک عکاس بوده است! ولی اکنون ابزاری برای تصویربرداری از زیباترین فضاها گرفته تا پرخطر ترین آن ها اختراع شده است که تنها کافی است که روش استفاده از این ابزار را بیاموزید تا دیگر نه نیازی به سفر کردن های مختلف برای گرفتن عکس مورد علاقه خود داشته باشید و نه نیاز است که زمان زیادی را صرف این مهم کنید. پیدا کردن زاویه جدید حتی در کلیشه ترین بناها و یا مناظر مختلف طبیعی و مصنوعی، شاید کمی سخت باشد، اما غیر قابل یافتن نیست! چرا که به قول اکثر عکاسان برجسته در دنیا، همیشه فضای کافی برای به تصویر کشیدن زیبایی های اطراف وجود دارد! به هر حال اگر عکاس هستید و به دنبال راهی برای ایجاد اسم و رسمی برای خود در کشورتان و یا حتی در جهان می گردید، بهتر است این را بدانید که در عصر کنونی ما عکاسانی برنده به حساب آمده اند که توانسته اند از مکان های مشهور و یا دور از دسترس عموم مردم، عکس های هوایی را تهیه کنند که هم زاویه جدیدی را برای مخاطب معرفی می کنند و هم تازگی را در دیدگان آنان به ارمغان می آورند!

تصویر برداری با پهپادها

تصویر برداری با پهپاد 1

گوگل ارث

پس اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن زوایای جدید برای سوژه خود هستید، ما به شما تصویربرداری با پهپادها را توصیه می کنیم. ابتدا با گوگل ارث به سراغ مکان های ماهواره ای بروید که شاید تا آخر عمرتان حتی یک درصد هم فکر وجود چنین مکان هایی را نمی کردید. گوگل ارث با در اختیار قرار دادن نقشه های مختلفی از کل دنیا نظیر ساختمان ها، باغ ها، جاذبه های توریستی، برج ها، جاده ها و دیگر موارد از این قبیل، هم سبب لذت بردن شما از تماشای این تصاویر بر روی رایانه شخصی خود می شود و هم سبب آشنایی شما با عکس های هوایی! یک عکاس حرفه ای در ابتدا برای گرفتن تصاویری خارق العاده به سراغ انتخاب مکان هایی می رود که از قبل به واسطه گوگل ارث با آن آشنایی پیدا کرده و می داند که مقصدی خلوت و دنج را برای خود برگزیده است. وی اکنون با پیدا کردن سوژه تصویری خود در ورای دیگر این کره خاکی، تنها کافی است که لوازم ضروری خود را جمع کند و به همراه دوربین خود برای ثبت تصاویری کم نظیر و شاید حتی بی نظیر، آماده سفر شود. پس در این بین به هیچ عنوان از نقش گوگل ارث غافل نشوید!

گوگل ارث

گوگل ارث 1

کار کردن با گوگل ارث

برای مثال، شما یک عکاس هستید و به یک سوژه مهم تصویری که در دل یک غار تاریک در حاشیه ساحلی شهری قرار گرفته است، توجه دارید. در ابتدا این حس کنجکاوی است که یک عکاس را به سمت و سوی سوژه نهفته خود سوق می دهد. پس از کمی جستجو و جمع آوری اطلاعات کافی در مورد مکانی که نظر شما را به خود جلب کرده است، متوجه می شوید که این غار در سن دیگو (شهری ساحلی در جنوب کالیفرنیا) قرار گرفته، اما هنوز نشانی دقیقی از آن را در اختیار ندارید! در اینجاست که به سراغ گوگل ارث می روید تا با جستجو در حاشیه ساحلی شهر سان دیگو به موقعیت دقیق جغرافیایی غار مورد نظر خود برسید. حال غار را پیدا نموده اید و لازم است که نمای گوگل ارث را به نمای مسیرهای خیابانی منطقه مورد نظرتان تغییر دهید و با در دست داشتن نشانی دقیق مکانی که سوژه مدنظرتان در آن واقع شده، خود را آماده سفر برای رفتن به آن مکان کنید. استفاده از این روش که در حال حاضر روش متداول و رایجی در عرصه عکاسی نیز به حساب می آید، می تواند در پیدا کردن سوژه های داغ عکاسی و خلق زاویه های تازه ای برای آن ها بسیار بسیار موثر واقع بشود! در پایان این بخش نیز این مطلب را باید اضافه نمود که از ویژگی های دوست داشتنی گوگل ارث، تبدیل نمای عکس به نمای خیابانی است! نمای خیابانی همانطور که گفتیم، نمایی است که مسیرهای خیابانی را که خودروها می توانند در آن ها عبور و مرور داشته باشند، نشان می دهد، اما نمای عکاسی می تواند همان چیزی را برای شما به ارمغان بیاورد که به دنبالش هستید، یعنی نمای ایده آل از مکان مورد نظر! به وسیله گوگل ارث می توان در هرجای دنیا، مکان های جذاب و قابل عکس برداری را که از الگوها، خط هاو نقش و نگارهای قابل اهمیت برخوردار می باشند، پیدا نمود و از آن ها سوژه های داغی برای عکاسی ایجاد کرد.

گوگل ارث 2

گوگل ارث 3

کلام آخر

اصول و قوانین ضروری در استفاده از پهپادها شاید در حالت کلی در تمامی کشورهای دنیا، یکسان باشد، اما می توان بسته به شرایط امنیتی و سیاسی کشورها، اصول و قوانین خاص تری را نیز برای این پرندگان کوچک دوربین دار لحاظ کرد تا به آسانی نتوان حتی برای تفریح و سپری کردن اوقات فراغت نیز از این دسته از وسایل، استفاده نمود!

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه