تالاب میقان | تالابی پر آرامش که پذیرای پرندگان مهاجر می باشد

سه شنبه 21 شهریور 1396 - ایران گردی,طبیعت گردی,گردشگری

در تالاب میقان که همراه با پرندگانش است زمستان حکومت می کند، درست زمانی که پاییز تمام برگ های رنگارنگش را در چمدان مسافرتی هر ساله اش می ریزد و عزم رفتن می کند و اینجاست که اصل مطلب رو نمایی از زیبایی هایش می کند، یعنی پرنده ها! پرنده ها در این فصل یعنی زمستان می آیند و پرنده دوستان و پرنده نگر ها هم همراه با رفتن پاییز و آمدن زمستان و بعد هم آمدن پرنده سرو کله شان پیدا می شود. در زمان های قدیم شکارچیان و صدای تفنگ ها و شلیک هایشایشان در این تالاب حرف اول را می زدند و حالا پرندگام و پرنده نگرها کسانی هستند که خوب می دانند دیگر از شکار خبری نیست و آنهایند که حرف اول را در تالاب میقان اراک می زنند. حالا تالاب میقان اراک سفید پوش است، شاید فکر کنید چون در زمستان است به خاطر سرما و یخ بندان و برف باشد ولی باید بگویم شما در اشتباهید وجود این لباس عروس تنها به دلیل فلس های نمکی و گنبد های بسیار زیبایش است که اطراف آن را آب بسیار زلال و گیاهانی که از نسل شور پسند و خشکی پسند هستند وجود دارد، اینجا قبلا به منطقه نمک زار فراهان مشهور بوده اما همانطور که گفتم حالا دیگر خبری از شکار و شکارچی و صدای تفنگ نیست، فقط و فقط پرنده و پرنده نگر و صدای آرامش پا برجاست. در اصل باید وقتی میگوییم میقان کلمه آرامش برایمان تداعی شود. با همگردی همراه باشید تا باهم سفری به تالاب میقان اراک داشته باشیم که یکی از زیباترین دیدنی های اراک و جاهای دیدنی اراک می باشد...

عکس تالاب میقان

تالاب میقان اراک

بعد از تبدیل شدن این مکان برای ما انسان ها به مکان پر از آرامش گویی که مرغابی ها و فلامینکو ها هم این آرامش را نیز درک کردند گویی آنها هم با زبان بی زبانی از انسان ها با سردادن آوازی آرامش بخش تشکر می کردند و آرامش فراوان انجا را فراوان تر می کردند. علاوه بر مرغابی ها و فلامینکو ها در روز 15 آبان درنا ها هم نیز برای تشکر از انسانیت حدود 10 هزار تا شدند و به این دشت فرود آمدند و پرنده نگرها هم ساکت نشستند و این روز زیبا را میان خود به روز درنا مشهور کردند. علاوه بر درناها در زمان های گردشگری حدود سی هزارتا پرنده در جایی حدود 30 هزار متر که فقط گستره ای از تالاب است گرد هم می آیند و این فراهان سفلی را همچنان برای گردشگران زیبا نگه می دارند و هم اکنون یکی از جاهای دیدنی اراک و از برترین دیدنی های اراک محسوب می شود که هر ساله گردشگران زیادی برای تماشای پرنده ها به آنجا سفر می کنند.

تالاب میقان اراک

پرنده نگری در تالاب میقان اراک

باعث افتخار ما است تالاب میقان واقع در اراک و تالاب گاو خونی واقع در اصفهان تالاب هایی هستند که به آنها بین المللی می گویند و از برجسته ترین جاهای دیدنی اراک می باشد، زیرا که به نام زمستان گذرانی برای پرندگان معروفند و بیشتر و بهتر است بگویم تماما پرندگان مهاجر در مرکز کشور را جذب خود می کنند هر تالابی که بیش از هزار پرنده را جذب خود کند به عنوان بهترین تالاب در مختصات بین المللی نام برده خواهد شد و تالاب های ما جزء بهترین هایند. خاک این مکان از رس و مارن نیز می باشد که زمانی که هوا مرطوب و بارانی می شود، نرم می شوند و گفتنی است که هنگامی که رطوبت هوا کم می شود، قدرت تبخیر به صورت عکس عمل کرده و بیشتر می شود و بعد از آن سطوح و طبقات نمکی دریا بیشتر می شود سطح دریاچه را می پوشاند. باید بگوییم که این تالاب به اندازه بیست و پنج هزار هکتار و در 15 کیلو متری شمال شرقی شهر اراک و در مجاورت وستای میقان، داوود آباد، ده نمک و طرمز قرار گرفته است که یکی از پرطرفدارترین دیدنی های اراک می باشد.

تالاب میقان

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه