دریاچه شورمست، دریاچه ای در دل کوه های جنگلی

شنبه 28 مرداد 1396 - گردشگری,طبیعت گردی

هرگاه از مردم سوال می شود که برای رسیدن به مناطق شمالی کشور، کدام مسیر را انتخاب می کنند، اکثرا عنوان می کنند که بهترین جاده برای رسیدن به این مقصد، جاده چالوس یا هراز است که از نظر جاذبه های طبیعی نسبت به جاده فیروزکوه چشم نوازتر است. همین امر نشان می دهد که اکثریت جامعه، شناخت درستی از شگفت انگیزترین دریاچه شمال ایران ندارند. فاصله این دریاچه از فیروز کوه برابر با 75 کیلومتر و از پایتخت، 200 کیلومتر است. دریاچه شورمست، دریاچه ای است که در 6 کیلومتری شهر "پل سفید" از توابع شهرستان سوادکوه مازندارن در ارتفاعات نزدیک به روستای شورمست واقع شده است. دریاچه ای طبیعی که همه ساله گردشگران بسیاری را برای ماهیگیری، طبیعت گردی، مطالعات و تحقیقات زیست شناسی و هم چنین بهره مندی از مناظر طبیعی، جذب خود می کند. با همگردی همراه باشید تا در سفری به این دریاچه که از زیباترین جاذبه های گردشگری مازندران است، با امکانات دریاچه شورمست آشنا شوید.
دریاچه شورمست

دریاچه ای عمیق در مازندران

وسعت دریاچه شورمست برابر با 15 هزار متر مربع می باشد و عمقی برابر 15 متر برای عمیق ترین نقطه دریاچه ثبت شده است، در حالی که کم عمق ترین نقطه این دریاچه عمقی در حدود 5 متر را دارا می باشد. انعکاس تصویر پوشیده از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا درون دریاچه، یکی از زیباترین مناظر طبیعی را خلق کرده است که نگاه هر بینند ه ای را مجذوب خود می کند. همچنین می توان در اطراف دریاچه، درختانی را دید که ریشه در آب دارند. در اطراف و حاشیه دریاچه شورمست، می توان منابع وتأسیسات عظیم استخراج زغال سنگ را ملاحظه کرد. همچنین وجود پل ورسک، برج تاریخی لاجیم و قلعه کنگ لو نیز بر جاذبه این دریاچه و روستای شورمست افزوده است، به علاوه امام زاده هایی نظیر امامزاده عبدالحق زیرآب، امام زاده شابالوفلورد و امامزاده سامولا ارفع ده، این منطقه را به مأمنی برای آرامش روحی و معنوی ساکنان و بازدیدکنندگان تبدیل کرده است.

دریاچه شورمست 1

امکانات دریاچه شورمست

امکانات دریاچه شورمست برای رفاه حال بازدیدکنندگان و رفع نیاز های ضروری آنها در طرح بهسازی دریاچه شورمست در نظر گرفته شده که از آن جمله می توان به قایق پدالی، اسکی روی آب، ساخت اقامتگاه ساده ( آلاچیق و سایه بان هایی که کف آن ها موزاییک شده است)، سرویس بهداشتی و همچنین محل آشامیدن آب سالم اشاره کرد. همچنین دور تا دور دریاچه، راه خاکی وجود دارد که امکان پارک وسایل نقلیه را مهیا کرده است. در ضمن این منطقه گردشگری این امکان را نیز به گردشگران خود می هد که چادر بزنند و شبی را در کنار دریاچه شورمست سپری کنند. رسیدن به ارتفاعات روستا و ورودی دریاچه، نیم ساعت پیاده روی لازم دارد، اگرچه با ماشین مناسب جاده های کوهستانی نیز می توان طی مسیر کرد. جاده مسیر، جاده ای خاکی، شیبدار و پیچ در پیچ است که از مجاورت باغ ها و ویلاهای منطقه می گذرد و در انتها به گودالی بزرگ می رسد که همگی از جاذبه های گردشگری مازندران هستند.

دریاچه شورمست 2

دسترسی

اگر از تهران، قصد عزیمت به شهر های شمالی را دارید، از طرف جاده فیروزکوه، به سمت قائم شهر حرکت کنید، در کیلومتر 65 جاده فیروزکوه و پس از عبور از پل ورسک به پل سفید خواهید رسید. سپس به سمت مرکز شهر حرکت کنید، از مسیری آسفالتی به سمت روستای شورمست رهسپار شوید و با وارد شدن به این مسیر، پس گذشتن از یک پل کوچک و در حدود کیلومتر 5 جاده، به یک دو راهی می رسید که مسیر سمت راست، مسیر رسیدن به روستا بوده و مسیر سمت چپ، مسیر دریاچه است.
دریاچه شورمست 3

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه