درمان زخم پای دیابتی و پیشگیری های لازم

جمعه 27 مرداد 1396 - پزشکی و سلامت

در این مطلب از زخم پای دیابتی و راه های درمان زخم پای دیابتی برایتان می گوییم. یکی از مسائلی که بیماران مبتلا به دیابت با آن درگیر هستند، زخم پاهایشان است. این زخم ها اگر به خوبی مراقبت نشوند می تواند منجر به از دست دادن انگشت پا، پا و یا حتی ساق پا شود. در این بخش توصیه هایی در مورد مراقبت از پا برای جلوگیری از ایجاد زخم  را مطالعه خواهید کرد. با ما همراه باشید.

مراقبت از زخم پای دیابتی ها

زخم پای دیابتی

یک زخم کوچک در بیماران دیابتی می تواند یک خطر جدی برای آنان به شمار آید. در این بیماران جریان خون پاها کم شده، ترمیم زخم به سختی انجام می شود و در نتیجه باعث عفونت در آن ناحیه می گردد. آسیب به عصب های پا  یکی دیگر از عواقب بیماری دیابت می باشد که باعث بی حس شدن آن ها می شود. از این رو ممکن است متوجه جسم خارجی که وارد کفش آن ها شده نشوند و در نتیجه زخم و تاول ایجاد شود. برای پیشگیری از این مسئله به نکات زیر توجه نمایید. البته راه هایی برای درمان زخم پای دیابتی هم برایتان داریم ...

بررسی روزانه

بررسی روزانه

اگر دچار بیماری دیابت هستید، هر روز پاهای خود را کاملا بررسی کنید. وجود هرگونه بریدگی، قرمزی، تاول، تورم و یا مشکلاتی در ناخن شما می تواند مهم باشد. برای بررسی کامل کف پاها می توانید از یک آینه مقعر کمک بگیرید. در صورت بروز هرگونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

 

شستشو با آب ولرم

برای شستن پاهای خود هرگز از آب داغ استفاده نکنید. پاهای خود را هرروز با آب ولرم شستشو دهید.

 

خشک کردن انگشت ها

برای شستشوی پاها از یک پارچه نرم یا اسفنج استفاده کنید و با ملایمت این کار را انجام دهید. در هنگام خشک کردن نیز دقت کنید و با یک حوله لطیف و به نرمی این کار را انجام دهید. بین انگشتان خود را نیز به دقت خشک نمایید.

 

استفاده از مرطوب کننده

سعی کنید به طور روزانه از یک مرطوب کننده برای پاهای خود استفاده کنید تا از خشکی آن جلوگیری شود. خشکی پوست باعث ایجاد ترک و خارش پا شود. اما توجه داشته باشید که بین انگشتان پا نباید مرطوب باشد؛ زیرا امکان بروز عفونت های قارچی را افزایش می دهد.

خشک کردن انگشت ها

کوتاه کردن ناخن ها

ناخن های خود را به صورت صاف کوتاه کنید. بیش از حد کوتاه کردن آن ها باعث فرورفتگی در پوست و ایجاد زخم پای دیابتی می شود.

 

خود درمانی ممنوع

اگر بر روی پای خود پینه یا میخچه ای مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. هرگز سعی نکنید تا خودتان وارد عمل شده و از درمان های معمول برای این کار استفاده کنید. زیرا درنهایت آن را تبدیل به زخم پای دیابتی می کنید.

 

جوراب مخصوص دیابتی ها

هر روز جوراب های خود را عوض کرده و جوراب خشک بپوشید. بهتر است از جوراب هایی که مخصوص بیماران دیابتی تهیه شده است استفاده نمایید. این جوراب ها نرم تر از جوراب های دیگر هستند و از الیافی ساخته شده اند که رطوبت را از روی پوست جذب می کنند.

 

جوراب پوشیدن در هنگام خواب

اگر شب ها و در هنگام خواب در پای خود احساس سردی کردید، جوراب بپوشید. هرگز از کیسه آب گرم یا بطری آب گرم برای گرم کردن پاهای خود استفاده نکنید.

 

تکاندن کفش ها

قبل از این که کفش هایتان را بپوشید داخل آن ها را لمس کرده و آن ها را بتکانید. وجود یک سنگ یا اجسام ریز دیگر ممکن است به پای شما آسیب برساند.

 

پابرهنه رفتن ممنوع

گرم نگه داشتن پاها

گرم و خشک نگه داشتن پاها یکی دیگر از نکاتی است که افراد دیابتی باید به آن توجه داشته باشند. در فصل زمستان حتما از جوراب ها و کفش های گرم استفاده کنید. از خیس شدن پاهایتان در برف و باران پیشگیری کنید.

 

استفاده از ضد عرق

اگر پاهایتان زیاد عرق می کند، از ضد عرق استفاده نمایید.

 

پابرهنه رفتن ممنوع

هرگز با پای برهنه راه نروید. حتی در منزل و بر روی فرش نیز از کفش یا دمپایی استفاده کنید. زیرا پا گذاشتن بر روی یک جسم تیز ممکن است باعث ایجاد زخم یا خراش در پاهای شما شوند.

 

سیگار و قلیان ممنوع

استعمال دخانیات جریان خون در پاها را کاهش داده و احتمال زخم پا را افزایش می دهد.

 

کنترل قند خون

سطح قندخون خود را کنترل نمایید و در صورت بالا بودن با پزشک خود مشورت کنید.

 

ویزیت منظم پزشک

سعی کنید به طور منظم برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید. با مراجعه به متخصص ارتوپد و مچ پا می توانید از بروز عوارضی که دیابت می تواند در پاها ایجاد کند، جلوگیری نمایید.

کنترل قند خون

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه