نوروز صیادی در جزیره قشم | پیوند ناگسستنی میان صیادان و دریا !!

چهارشنبه 28 تیر 1396 - گردشگری,ایران گردی,فستیوال

راه می روی و پیش چشمانت را آب گرفته، پنجره را می گشایی تا گرمای شرجی هوا را بر روی گونه هایت حس کنی، دریا را حتی در بادهای سوزنی که چشمانت را می سوزان، اما تو هنوز دوستش داری، حس می کنی. فکرت که درگیر باشد یا دلت اگر کمی گرفته باشد، کجا را داری جز دریا که چشم بدوزی به موج هایش و خودت را بر کرانه اش ببینی، با دستانی پر از گوش ماهی و چشمانی به رنگ آبی نطلبیده که فکر می کنی مرادت را خواهد داد. جنوبی که باشی، خانه ات اگر جزیره ای باشد، درمیان آن همه موج سرگردان و هر لحظه از زندگی، خودت را همچون یک ماهی بدانی که سر می خورد بر روی ابر روان روی زمین، دریا می شود، تمام زندگی ات. شادی ات، غمت، هیجانت و کسب و کارت. صیاد که باشی، همه این احساسات، چند برابر می شوند و این دریاست که تصمیم می گیرد که روزی ات را کجا و چطوری به تو برساند. آن وقت است که باید صبور باشی و کم گو. دریانوردان در تمام جهان، گاهشمار مخصوص به خود را دارند که در جنوب ایران و در جزیره قشم نیز همین گونه است. هنوز هم از پس سال ها، به آخرین روز تیرماه که می رسیم، اولین روز سال جدید صیادان شروع می شود و "نوروز صیادی" را جشن می گیرند. این جشن، به تازیگی، تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری قشم شده و مردم زیادی به دیدن مراسم آن می روند. با همگردی همراه باشید.

نوروز صیادی

پیوندی ناگسستنی میان دریا و صیادان !!

نوروز صیادی، آغاز فصلی است که صیادان دوست می دارند. بهار ماهیگیرها و جشنی که نشانه شروع یک سال پر برکت است. این روز، نشانه پیوند ناگسستنی مردم و طبیعت است. طبیعتی که در جزیره قشم، بیشتر از هر چیزی خودش را به شکل دریا بروز می دهد. در این جزیره، دریا خود سرزمین است و سرزمین، همه دریایی است. صیادان در این روز بخصوص، از ماهیگیری پرهیز می کنند و اعتقاد دارند که با این کار، در تمامی جهان، آبزیان، فرصت مناسبی برای تولید مثل دارند و در نتیجه، برکت در روزهای آتی سال به سفره های آن ها خواهد آمد. نوروز صیادی، سال ها تنها برای مردم خود جزیره قشم، مهم بود و بس، اما اکنون مدتی است که غیر بومی های این جزیره و نیز گردشگران، مشتاق دیدن این مراسم زیبا شده اند و آن را از دست نمی دهند.

نوروز صیادی

نوروز صیادی

نوروز صیادی

مراسم و آیین ها

نمایش، همیشه یکی از قدرتمندترین هنرهای این جزیره بوده. نمایشی همراه با صورتک سازی، گریم و موسیقی های سنتی جزیره که از نقاط قوتش می باشد. زنان با نقاب های رنگی مخصوص خود، نان می پزند و غذاهای محلی. مردان نیز بعضی در لباس های سراسر سفید به اجرای نمایش و ساز و آواز سنتی می پردازند و درواقع رزیف خوانی می کنند. تن به آب می زنند و به انجام مراسمی همجون نوبن خرامی، کاک مالی و آیین سنتی شوشی می پردازند. نوروز صیادی در جزیره سلخ برگزار می شود و جدا از جشنی که خود بومی ها برگزار می کنند، جشنواره ای نیز توسط سازمان منطقه آزاد در این روز اجرا می شود که خود تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری قشم شده است.

نوروز صیادی

نوروز صیادی

نوروز صیادی

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه