کوچک ترین قهوه خانه ی دنیا در بازار تهران

در دنیای پیرامون ما و در هر منطقه ای از جهان که زندگی می کنیم شاهد کافه های زیادی هستیم ، یه نگاهی به شهر خودتان بیندازید؛ خواهید دید که چه تعداد کافه در سطح خیابان ها و در داخل کوچه ها وجود دارد و روز به روز هم دارند زیاد می شوند. شاید تعجب کنید اگر به شما بگوییم که قهوه خانه ای که فقط 2 متر دارد و کوچک ترین کافه ی دنیا لقب گرفته است در همین نزدیکی ها در تهران خودمان دریکی از دالان های بازار تهران قراردارد.

کوچک ترین کافه تهران

کافه ای به اندازه 2 متر 

بازار بزرگ تهران که در منطقه ی مملو از جمعیت 15 خرداد قرار دارد در بیشتر روز های سال پر از رفت و آمد مردم و کاسب هایی می باشد که با چرخ دستی ها مشغول کار هستند و همهمه و سر و صدای مردمی را می شنوی که  دراین بازار تردد دارند و به گذران زندگی و کسب روزی حلال می پردازند. در این بازار هتل های معروف مثل هتل فردوسی و هتل مارلیک جا خوش کرده اند. وقتی وارد بازار شدید بعد از گذشتن از چند دالان به کوچک ترین کافه ی دنیا قدم خواهی گذاشت.
کافه حاج علی درویش که در کنار مسجد حاج عبدالله قرار دارد و سال تاسیس این قهوه خانه طبق آنچه که در سردرش نوشته به سال 1297 باز می گردد، حدود 100 سالی می شود که در این کافه چای دبش و لب سوز به مردم داده شده است. در طول این مدت مردمان زادی چا به این دنیا گذاشته و بار سفر را بسته اند و رفته اند اما همچنان این کافه  به حیات خود ادامه می دهد.
اگر چه مساحت کم آن که 2 متر می باشد و این قضیه شاید باعث شود که به سختی بتوان در آن چای خورد اما رسم چای خانه داری و قهوه خانه داری که نسل به نسل در خانواده درویش چرخیده و در فهرست میراث ناملموس ایران این قهوه خانه ثبت شده است.
امروزه با اینکه هر بازاری چای مورد نیاز خود را در مغازه و حجره خود درست می کند و حتی چرخ دستی هایی که در بازار چای می فروشند و حتی مساحت کم قهوه خانه هیچ کدام از این ها تاثیری در کم شدن مشتری های چای خانه حاج علی درویش نداشته و امروزه حتی گردشگران خارجی از سراسر دنیا در این قهوه خانه می آیند و حتی شده یک استکان چای  در قهوه خانه حاج علی درویش می خورند.
حاج محمد حسن شمشیری اولین کسی بود که این قهوه خانه را سر پا کرد و حاج علی درویش بعد از او به اداره چای خانه پرداخت ، این چای خانه قسمتی از زمینش توسط حاج علی درویش فروخته شد و تنها دو متر را باقی گذاشت. اوایل حاج علی فکر می کرد قهوه خانه داری در این مساحت کم کار اشتباهی است اما بعد ها دید همین کوچکی فضای مغازه باعث شهرتش گردید. حاج علی درویش تازمانی که زمین گیر نشده بود یعنی تا هفت سال پیش این کافه را اداره می کرد، اما بعد پسرش کاظم مبهوتیان جای پدر را در این قهوه خانه گرفت و در حال حاضر عهده دار  اداره ی این کافه می باشد

کوچک ترین کافه تهران

کافه حاج علی درویش

کاظم مبهوتیان در این  چای خانه  که بخار سماور آن تا سقف می رود و ساعت قدیمی و رادیو باعث شده که مغازه جذابیت خاصی داشته باشد، پشت پیشخوان قرار می گیرد و در حالی که ظرف های دمنوش و انواع چای در پشت سر او قرار گرفته اند.
حاج کاظم که اخلاق بسیار خوبی دارد و با روی خوش از مشتریانش پذیرایی می کند در مورد خواص پزشکی هر نوشیدنی با آنها صحبت می کند جالب است بدانید که در اینجا قوانین خاصی حاکم است .
مثلا روی کاغذی  نوشته است که در مواقعی که سرما خورده اید اطلاع بدهید یا نوع  ورنگ استکان چای را هنگام سفارش مشخص نمایید. اگر دیابتی هستید بگویید که با کشمش از شما پذیرایی گردد.
جالب ترین چیز در این کافه قیمت کافه می باشد که معمولا 2000 تومان است اما برای برخی از 100 تومان تا 1500 تومان هم می رسد. روی همان کاغذ نوشته شده است که قیمت با توجه به توان مالی افراد است ولی کیفیت و اندازه چای برای همه یکسان می باشد

کوچک ترین کافه تهران

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه