معروف‌ترین سازه‌های معماری در دنیا که جاذبه ای توریستی هستند

گنبدها یکی از زیباترین و چشم نواز‌ترین بخش‌هایی هستند که می‌شود در معماری یک بنا مشاهده کرد. این حجم گرد و تو خالی ظرافتی خاص را به ساختمان می‌دهد و موجب جذابیت آن می‌شود. گنبدها را می‌توان از مصالح متفاوتی ساخت و به ساختار یک بنا اضافه کرد. در گذشته استفاده از گنبد در نواحی سرد سیر بسیار رایج بوده چراکه برف قدرت نشستن بر روی این سازه را ندارد و به همین ترتیب آسیب کمتری به کل بنا وارد می‌شود. از جهت دیگر در گذشته برخی دولت‌ها و امپراتوری‌ها علاقه ای شدید به ساخت گنبدها در سازه های خود داشتند رومیان و ایرانیان از این حیث در دنیا نمونه هستند. امروزه زیباترین نمونه از گنبدها را می‌توان در ایران و اروپا مشاهده کرد.

1) Saint Basil's Cathedral

بنای فوق العاده معروف Saint Basil's Cathedral بین سال‌های 1534 و 1561 در موسکو بنا شد. این بنا در روسیه جذابیتی خاص دارد و به دلیل بهره مندی به گنبد‌های مخروطی متعدد در بنا یکی از مشهورترین سازه‌های دنیا در این سبک محسوب می‌شود. اعجاب معماری در این بنا تا آنجا خاص و منحصر به فرد است که نمی‌توان نمونه ای از آن را در کل روسیه مشاهده کرد. امروزه 9 گبند معروف این بنا مقصدی خاص برای انواع تور مسافرتی به حساب می‌آیند و گردشگران در قالب تور یک روزه از این بنای فوق العاده دیدن می‌کنند.

2) Taj Mahal

تاج محل بنایی است مسجد مانند با گنبدی سفید که در سال های 1632 تا 1653 به دست شاه جهان یکی از امپراتوری‌های مغول ساخته شد. گنبد فوق العاده زیبا و عظیم تاج محل نقطه‌ی عطف این بنا است و شهرتی جهانی دارد. این گنبد در حدود 35 متر ارتفاع دارد و در قسمت بالایی شبیه به یک نیلوفر آبی طراحی شده. این بنا در حال حاضر از معروف‌ترین سازه‌ها در دنیا است و هر روزه توسط انواع تور مسافرتی و تور یک روزه مورد بازدید قرار می‌گیرد.

3) Hagia Sophia

این بنا در قرن 15 میلادی توسط امپراتوری عثمانی در ترکیه بنا شد. این بنای فوق العاده که سنبل ترکیه‌ی امروزی است به دست معماران رومی طراحی شده. در ساختار این بنا انواع گنبدهای کوچک و بزرگ تعبیه شده‌اند بلند ترین گنبد این سازه در حدود 31 متر ارتفاع دارد . این بنا همه روزه پذیرای سیل عظیمی از انواع تور مسافرتی است. توریست‌هایی که به ترکیه وارد می شوند در قالب تور یک روزه از این بنای فوق العاده بازدید می‌کنند.

4) Peter's Basilica

ساخت این ساختمان عجیب و حیرت آور در سال 1605 آغاز شد و در سال 1615 تکمیل شد. این ساختمان  که از بزرگ‌ترین سازه‌های کلاسیک جهان محسوب می‌شود توانسته با معماری خارق العاده‌ی خود شهرتی جهانی بدست بیاورد. این گنبد در حدود 136 متر ارتفاع دارد و به عنوان بزرگ‌ترین گنبد جهان شناخته می شود. می‌توان گفت که سنبلی است عالی برای فلورانس ایتالیا که مهد معماری و هنر است.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه