بانجی جامپینگ در تهران | اوج هیجان و لذت

سه شنبه 26 بهمن 1395 - جالب انگیز

چشم هاتون رو ببندین و خودتون رو در حالی که لباس و کلاه مخصوص پرش به تنتونِ و روی نرده های فلزیِ یکی از ارتفاعات تهران ایستادین، تصور کنین. "بانجی جامپینگ"، حرکتی که تصمیم میگیرین بوسیله ی یک کش از بلندی آویزون بشید و هر لحظه هم ممکنه که قلبتون از دهانتون بیرون بزنه! اما اشتباه نکنین این کار نه خودکشیه و نه تشویق به اون! بلکه لذت بی نظیر از پرت شدن از ارتفاعی حدود 40 متره که در آخر مثل یویو تکون خواهید خورد. حداقل برای چند لحظه هم که شده میتونین تمام مشکلاتتون رو فراموش کنین و فریاد بزنین " من دارم پرواز میکنم". بانجی جامپینگ در تهران هم به عنوان یه نوع ورزش وجود داره و مربیان و باشگاه بانجی جامپینگ هم به این نوع ورزش، اختصاص داده شدن. در ادامه باما همراه باشید تا هم از تاریخچه بانجی جامپینگ، اصول ایمنی و حتی فوایدی که فکرش رو نمی کنین، بیشتر بدونیم و هم مکان هایی که برای این کار هیجان انگیز مناسب هست رو بهتون معرفی کنیم.
بانجی

بانجی جامپینگ (Bungee Jumping) چيست ؟

کلمه بانجی اصطلاحا به معنی هر چیزی هست که دارای ضخامت و قابل ارتجاعه و جامپینگ هم به معنای پرش هست. بانجی جامپینگ (Bungee Jumping)، تفریح یا ورزشی هست که در اون شخص ورزشکار یا به عبارتی فرد حادثه طلب، خودش رو توسط محافظ و طناب فنرداری از ارتفاع بلند به سمت پایین پرتاب میکنه. این طناب مخصوص، حالت کشی یا فنری داره که بوسیله ی محافظ به بدن و قوزک پا بسته میشه و هنگامی که شخص میپره، خاصیت فنری این طناب باعث میشه که انرژی پرشی شخص هنگام سقوط، کم کم دفع بشه تا جایی که کاملا بایسته. اما همین خاصیت فنری هم، باعث برگشت مسیر میشه و شخص رو تا حدی به سمت بالا میکشونه.

بانجی

تاریخچه بانجی جامپینگ ...

 برای اولین بار، این ورزش توسط افرادی در دهه 1950 انجام شد. در همون سالها، تلویزیون بی بی سی در برنامه های مستند، این ورزش و ورزشکارانش رو معرفی کرد که اتفاقا مشتاقان خیلی زیادی هم پیدا کرد. این برنامه تو جمهوری وانواتو ساخته شده بود و افراد حادثه جو رو به پریدن از ارتفاع دعوت کرد. اونها طنابی رو به قوزک پاشون میبستن و میپردن. این ورزش برای اولین بار در آوریل 1979 میلادی تو انگلستان توسط 4 نفر از اعضای کلوب ورزشهای خطرناک انجام شد که از روی پل کلیفتون به پایین پریدن.

بانجی

تجهیزات بانجی جامپینگ

1) طناب فنری که ظرفیت فشار ناگهانی رو داره و دارای پوشش لاستیکی هست.
2) پوششی مثل ژاکت روی تن
3)ساق بند و قوزک بند که رو پا پوشیده میشه و اجباری هستن. طناب هم به ژاکت و قوزک بند متصل میشه.
4) 
هارنس فول بادی

تجهیزات

نکات ایمنی در بانجی جامپینگ

بهتره قبل از سقوط، جیبهاتون رو خالی کنین تا پولهاتون رو به باد ندین! این ورزش پرهیجانیه اما پرخطر نیست، فقط طنابهای استفاده شده باید استانداردهای ایمنی رو داشته باشن. قبلا از انجام این ورزش بهتره تو باشگاه بانجی جامپینگ هم تمریناتی برای آمادگی داشته داشته باشین. سال 2015 آمار کشتهشدگان این رشته از 1280 مورد پرش، فقط یک نفر بوده که خود ورزشکار موارد ایمنی را رعایت نکرده بود. علاوه بر اون اگر شما دارای مشکلاتی در ناحیه ستون فقرات، مچ پا، گردن و ... هستین، این ورزش همون قدر که مشکل قلبی یا تنفسی داشته باشین، می تونه براتون خطرناک باشه ! بنابراین عاقلانه تصمیم بگیرین.

بانجی

فواید بانجی جامپینگ برای بدن

این ورزش پر هیجان باعث بالا بردن اعتماد به نفس، تعادل و کنترل حرکات روانی و اعصاب و  آزاد کردن انرژی بسیار بالا از فرد پرنده، از بین رفتن ترس، تجربه شیرین پرواز و سقوط آزاد تو فضایی طبیعی میشه و اینها تنها چند مورد از فوائد پرش از ارتفاع هستن! پس بهتره زودتر دست به کار شین. بانجی جامپینگ در تهران اومده و میتونین در باشگاه های بانچی جامپینگ ثبت نام کنین تا از فوائدی که داره هم استفاده کنین.

بانجی

سقوط آزاد در تهران

این ورزش لذت بخش در تهران هم وجود داره، بام تهران  ( ارتفاع سکوی پرتاب: ۴۰ متر، پرش از ارتفاع به کمک طناب، ویژه آقایان، محدوده سنی: بالای ۱۴ سال، وزن: حداکثر ۹۹ کیلو، شرایط جسمی: نداشتن مشکل قلبی و دیسک کمر، نداشتن پلاتین در قوزک پا، در شش ماه اخیر عمل چشم نداشته باشه) برج میلاد، بوستان ولایت تهران ( که فعالیتش رو بصورت دوره ای انجام میده) باشگاه بانجی جامپینگ در تهران هم در توچال سال 1386 برای اولین بار در ایران برگزار شد. البته علاوه بر تهران بانجی جامپینگ در ایران هم وجود داره  و به شهرهایتوچال، همدان، اصفهان، شهرکرد روستای دوپلان هم رسیده.

بانجی

عکس سلفی یادتون نره

مونوپاد و دوربین های ورزشی تو این قسمت جزو مهمترین ابزار بانجی جامپینگ به حساب میان. همینکه خواستین از ارتفاع 40 متری بپرید بهتره ترس رو کنار بگذارین و حتما با خودتون دوربین هم ببرید چون اگه ترسو باشین، احتمالا آخرین پرشتون خواهد بود و واقعا حیف هست که این حماسه جایی ثبت نشه !!!

بانجی

یک دو سه ...

شما برای پریدن دو انتخاب دارین یعنی ازتون می پرسن که خودتان می پرید یا هلتون بدهیم ؟ اگه جرات داشته باشین خودتون بپرین، ولی برای هیجان بیشتر بخواین تا هلتون بدن، چون اصلا هیجان بانجی جامپینگ به شکه شدنِ اون هست. بهتره هرچند وقت یه بار از این مدل هیجانات یهویی به بدنتون وارد کنین تا جریان خونتون هم یکم بالا پایین بشه :)
بانجی جامپینگ

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
5
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه