معروف‌ترین آسیاب‌های بادی جهان | باد در خدمت بشریت

دوشنبه 25 بهمن 1395 - جهان گردی,گردشگری

قدمت آسیاب‌های بادی به زمانی میرسد که بشر برای اولین بار به کارآیی قدرت باد پی برد، پس از آن با ساخت یک دستگاه مکانیکی ساده توانست از مزایای باد، این نیروی عظیم طبیعی بهره مند شود. اولین آسیاب بادی در قرن 1 پیش از میلاد در یونان باستان ساخته شد، پس از آن شاهد ساخت آسیاب‌های بادی در ایران بودیم. ایرانی ها برای آسیاب گندم و یا پمپاژ آب از آسیاب‌ها استفاده می‌کردند. شاید جالب باشد بدانید که اولین نمونه آسیاب‌های بادی اروپا در قرن 12 میلادی ساخته شد، اگرچه باید اشاره کرد که طراحی آسیاب‌های اروپایی با نمونه هایی که در آسیای شرقی به چشم می‌خورد متفاوت است. در این پست به معروف ترین آسیاب‌های بادی در دنیا اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

باد

 1) Rhodes Windmills

این مجموعه از آسیاب‌های بادی در بندر نظامی Rhodes واقع شده‌اند و به عنوان یکی از عجایب هفت گانه‌ی جهان همواره مورد بازدید گردشگران تورهای مسافرتی قرار می‌گیرند. مجاورت این آسیاب‌های بادی با دریا و همچنین منظره‌ی فوق العاده‌ی قایق های کوچک و بزرگ ماهی گیری، زیبایی جالبی به فضا داده است و موجب محبوبیت این سه آسیاب بادی بین گردشگران تورهای مسافرتی شده است.

باد

 2) Windmills of La Mancha

این مجموعه بی نظیر از آسیاب‌های بادی در قسمت مرکزی اسپانیا قرار گرفته است. این منطقه که سرزمین قلعه‌های باستانی نیز به حساب می آید، شهرتی فوق العاده بین آژانس های مسافرتی منطقه دارد، به گونه ای که هر روزه شاهد ورود تورهای مسافرتی به این سایت هستیم.

باد

 3) Mykonos Windmills

محوطه‌ی مربوط به این آسیاب‌های بادی را می‌توان به عنوان یکی از معروف‌ترین مناطق جزیره‌ی یونان به حساب آورد. اگر در قالب تورمسافرتی دریایی به جزیره سفر کنید، چشم انداز این آسیاب‌های بادی، اولین منظره‌ی زیبا و قابل توجهی است که نظر شما را به خود جلب می‌کند. می‌توانید در قالب یک توریک روزه از 16 آسیابی که در این ناحیه موجود است، بازدید نمائید. قدمت اکثر این آسیاب‌های فوق العاده به قرن 16 باز می‌گردد. استفاده از این آسیاب‌ها همچنان ادامه داشت تا آنجا که در اواسط قرن 20 با رشد مدرنیته و تکنولوژی، بهره برداری از این آسیاب‌ها متوقف شد و امروزه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مورد بازدید تورهای مسافرتی قرار می‌گیرند.

باد

 4) Kinderdijk

در حال حاضر بیش از 1000 آسیاب بادی در هلند موجود است، اما بزرگترین مجموعه‌ی آسیاب بادی در هلند را می‌توان در نزدیکی روستای Kinderdijk در این کشور مشاهده کرد. این آسیاب‌های بادی در سال 1740 به منظور پمپاژ آب از دریا به خشکی ساخته شدند. آسیاب‌ها در حال حاضر در شرایط مطلوبی به سر می‌برند و می‌توان از آنها استفاده کرد، اگرچه بهره‌گیری از پمپاژهای برقی به مراتب سریع تر و ساده تر به نظر می‌رسد. مجموعه آسیاب‌های Kinderdijk در حال حاضر به عنوان یکی از سایت‌های گردشگری، محبوبیتی خاص بین تورهای مسافرتی منطقه دارد. گردشگران در قالب تورهای یک روزه از این آسیاب‌ها بازدید می کنند.

باد

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه