معروف ترین زیارتگاه های مشهد به جز حرم مطهر امام رضا (ع)

دوشنبه 18 بهمن 1395 - ایران گردی,اماکن دیدنی,گردشگری

مشهد جدای از حرم مطهر امام رضا (ع) مرکز تجمع برخی دیگر از نقاط زیارتی و مقبره های تاریخی است. که در این پست به صورتی کلی به تک تک آنها اشاره خواهیم کرد . به صورتی کلی می توان چنین گفت که زائرین تور مشهد پس از زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) در صورت امکان به زیارت این مقبره ها هم می پردازند. اما آنچه روشن است میزان محبوبیت این مقبره ها در بین مردم محلی شهر ها و مناطقی است که این مقبره ها در آنها قرار گرفته اند.

1) آرامگاه پیر پالاندوز

این مقبره ی متبرکه به مقتدی متوفی که در سال 956 وفات کرد و ششمین قطب از سلسله عرفای برجسته ی ذهبیه بود تعلق دارد. در حال حاضر کتاب قرآن دست نوشته ای از این شخص روحانی موجود است. این مقبره توسط خواهر زاده ی پیرپالاندوز پس از فوت ایشان در منطقه احداث گردید . این آرامگاه چهار ضلعی دارای گنبدی زیبا و ایوان هایی آجری است صحن این آرامگاه با وسعت 2400 متر مربع در اختیار زائرین قرار گرفته است و از محبوب ترین اماکن زیارتی مسافرین تورهای مشهد محسوب می شود.

2) آرامگاه محمد بن طاهر

این مقبره در راستای خیابان طبرسی واقع شده. این مقبره بنا بر کتیبه های موجود پس از وفات شاهرخ تیموری در این منطقه احداث شد .این بنا پس از حرم متبرکه اما رضا (ع) قدیمی ترین بارگاه زیارتی  در مشهد است. این شخص از سادات موسوی مشهد بوده .این طایفه از قرن 6 تا 9 به عنوان اداره کنندگان حرم امام رضا (ع) شناخته می شدند. اعتبار این خاندان تا حدی است که نام چند تن از این افراد در کتیبه های موجود در حرم مطهر آمده است .این خاندان پس از به قدرت رسیدن ایلخانان مغول شیعه به عنوان حکام مشهد شناخته می شدند . در حال حاضر بقعه ی محمد بن طاهر شامل سردابی با دو سنگ قبر است. این بقعه با 4 ایوان در چهار سو و همچنین 8 پنجره در زیر گنبد زیبایی خاصی را به زائرین تورهای مشهد ارائه می دهد .کتبیه های فوق العاده و تزئینات زیبای قرآنی از دیگر جذابیت های این آرامگاه است. این آرامگاه هر روزه توسط مسافرین تورهای مشهد مورد بازدید قرار می گیرد.

3) آرامگاه محمد مومن

این بارگاه متعلق به محمد مومن یکی از عرفای معروف استراباد است که در سال 904 دار فانی را وداع گفت. پس از آن ساختمان اصلی این بارگاه به دستور شاه عباس اول در سال 981 احداث شد .شاه عباس دوم بنای این ساختمان را تکمیل کرد . منطقه ای که این آرامگاه در آن احداث شده قبرستان میر همام و آرامگاهی متعلق به صوفیان و خانقاه این سلسله بوده است و پس از آن به عنوان بارگاه محمد مومن شناخته می شود. این آرامگاه با گنبد سبز خود یکی از زیباترین آرامگاه های دوران صفوی است. جالب است بدانید گنبد سبز به عنوان یکی از مشخصه های معماری عهد صفویه به شمار می آمده .احداث بناهای هشت ضلعی کاشیکاری های زیبا و همچنین ایوان های 4 گوشه جزوی از معماری دوران صفوی است . امروزه این آرامگاه تحت حفاظت میراث فرهنگی است و از محبوب ترین زیارتگاه های مشهد به حساب می آید  که هر روزه توسط مسافرین تورهای مشهد مورد زیارت قرار می گیرد.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه