این عکس ها شما را به سفری تاریخی می برند !!!

بارها آرزو کردم که کاش ماشین زمان اختراع شده بود و من می تونستم با اون به زمان سفر کنم یا فکر می کردم کاش ساعت برنارد واقعیت داشت و می شد زمان رو متوقف کرد. مسئله ای که هر آدمی حداقل یه بار توی زندگیش باهاش دچار مشکل شده و آرزو کرده  مطمئنا این بوده که کاش قدرت کنترل زمان رو داشت. گاهی دلیلش اینه که می خوایم اشتباهات گذشته رو جبران کنیم، گاهی هم شاید از پیر شدن می ترسیم. اما بعضی ها هم هستن که دلشون میخواد تاریخ گذشته رو ببینن، تمام شکوه و عظمت هنر قدیم رو، هنری که مثل ستاره ای توی آسمون اون دوران می درخشید.
این آدم ها می خوان نت های موسیقی بتهوون رو با گوشت و پوستشون لمس کنن، به نقاشی های جنون آمیز دالی چشم بدوزن و توی اون ها غرق بشن یا حتی دورتر برن و اشعار شکسپیر رو از زبون خودش بشنون. متاسفانه وقتی خیلی در این رویاها غرق میشیم، به یاد میاریم که انسان هنوز همچین توانایی رو نداره. البته همیشه یک چیز وجود داره که می تونه جایگزین ماشین زمان بشه و اون هنرِ ...
هنری که بتونه خلق کنه و باعث بشه ما در افکارمون غرق بشیم. از بین این هنرها عکاسی نزدیک ترین هنر به واقعیته. اگه بخوام دقیق تر بگم، هنر عکاسی خودِ واقعیته، ضبط لحظات به همون صورت که وجود دارن، بدون کوچیکترین تغییری.
بنابراین می بینین هنر عکاسی چقدر به ماشین زمان نزدیکه؟ می تونه لحظات رو همونطور که دوست داریم، برای ما ثبت کنه و برای همیشه در اختیارمون بذاره. در عین حال نباید هم فرامئش کرد که دنیای ما دنیای سراسر خوشی و پاکی نیست. اتفاقاتی در گوشه و کنار دنیا میفته که یادآوریشون تلخه اما بهتره که به یاد بمونن، چون فراموش کردن اونا هم، باعث تکرارشون میشه.
شنیدین که میگن تاریخ، خودش رو تکرار می کنه؟ عکس های این مطلب، نشون دهنده همین موضوعه. ایده این آثار هنری اولین بار از عکس هایی به دست اومد که از کارتن خواب های خیابان منچستر گرفته شده بود و شبیه به نقاشی های دوره تاریخی رنسانس بود.
با دیدن این مجموعه عکس با نام " رنسانس تصادفی " به یاد میارین که چقدر همه چیز در تاریخ، قابل تکراره. این عکس ها نمیخوان رنج و بدبختی رو نشون بدن، فقط نشونه حقایقی هستن که در تاریخ تکراری ما آدم ها وجود داره.

 

1. شادی مطلق

اسمی که برای این عکس انتخاب شده کاملا مناسب و به جاست. نیاز به توضیح نداره، فکر می کنم حس لذت و شادی درون عکس به همه منتقل میشه.

عکس

2. نگاه مشتاقانه به نان

نون سنتی، قوری چینی قدیمی، چای خوش عطر، پنجره ای کوچیک رو به نور. شما اگه جای این گربه بودین چیکار می کردین؟

عکس

3. پناهجویان در لزبوس

گاهی حتی عکس هم با همه قدرتش در ثبت لحظات نمی تونه اونطور که باید و شاید حق مطلب رو ادا کنه. کی می دونه توی دل مهاجرها چی می گذره وقتی که خونه و زندگیشون رو رها می کنن و به مقصدی میرن که از پایانش خبر ندارن؟ اتفاقی که هرروز در تاریخ تکرار میشه و انگار پایانی نداره.

عکس

4. نگاه خیره ولادیمیر پوتین به پیکر سفیر

این لحظه هم جزو لحظات عجیب تاریخه. کمتر زمانی پیش اومده که ما چهره پوتین رو در این حالت ببینیم. این چهره سرد و عبوث که وقتی به این صورت درمیاد نشون میده که خیلی چیزها در حال تغییر و عوض شدنه.

عکس

5. در راه

گاهی با یه کتاب حتی میشه توی شلوغ ترین جاها آرامش رو پیدا کرد. فرقی نمی کنه کجا باشی و در چه زمانی. فقط کافیه انتخاب درستی داشته باشی و یه عالمه رویای خوب.

عکس

6. دوستی در پارک

بعضی مواقع انسان مجبور میشه به دوستی با موجوداتی پناه بیاره که توان حرف زدن ندارن اما مهربونی از ازل توی ذاتشون وجود داشته. گاهی آرامش توی سکوته و گاهی توی گوش دادن به دنیای اطراف.

عکس

7. خسته و معصوم

چه کسی جز یه بچه می تونه این حجم از خستگی و معصومیت رو در یه تصویر جا بده، بدون اینکه حتی چهره اش دیده بشه؟ کاش رنگ سیاهی که توی تصویر، دور کودک رو احاطه کرده، در دنیای واقعی از بچه های دنیا دور بشه.

عکس

8. رام کردن اسب در میان جمعیت

چه روح های آزادی خواهی که در طول تاریخ سعی در به زانو درآوردن اونا داشتن، اما هیچوقت تسلیم نشدن. این عکس نماد تلاش برای رهایی انسان هاست. آدمایی که آزادیشون رو با هیچ چیز عوض نمی کنن.

عکس

9. غروب خورشید در بهشت

اینجا دقیقا همون جاییه که همه ما آرزو می کنیم ساعت برنارد واقعیت داشته باشه و بتونیم تا مدت ها منظره رو تماشا کنیم. کاش تکرار تاریخ برای چنین لحظاتی اتفاق بیفته. به قول شازده کوچولو "آدم وقتی غمگینه تماشای غروب رو خیلی دوست داره".

عکس

10. آتش نشان

و در آخر، این عکس. تصاویر زیادی توی این مجموعه عکس وجود داشت اما خواستیم به یاد آتش نشان های قهرمان کشورمون این عکس رو توی این مجموعه قرار بدیم، با این امید که تاریخ در این زمینه تکرار نشه و دوباره شاهد همچین اتفاقاتی نباشیم.

عکس

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
2
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه