تلالو نور در گنبد سبز شاهچراغ شیراز

جاذبه های مذهبی ایران همیشه جزو پربازدیدترین اماکن هستن. دلیلش هم اینه که علاوه بر مسلمون های سراسر دنیا، افراد غیر مسلمون زیادی هم برای دیدن این اماکن به کشورمون سفر می کنن. هیچکس نمی تونه انکار کنه که دلیل جذب افراد غیر مسلمون، جذبه مساجد و اماکن مذهبی ماست. عظمت معنوی که حتی بی احساس ترین انسان رو در برابر خودش تسلیم می کنه و وقتی وارد صحن میشه احساس می کنه که چیزی درون قلبش داره از جا کنده میشه. بغض گلوی آدم رو می گیره و شاید حتی از خودش بپرسه چرا؟ اما نمی تونه جوابی براش پیدا کنه و تنها چاره مشکلش، اشکه. حالا با خودتون فکر کنین چی میشه وقتی که این بناهای باشکوه با معماری و زیبایی بصری بی نظیری همراه میشن که هر زاویه و هر نقطه بنا، عظمتشون رو بازتاب میده. طوری که لحظه ای نمیشه از گنبد و بارگاه چشم برداشت. شاید همه این توصیف ها شما رو هم به یاد بارگاه برادر امام رضا (ع) می اندازه. به یاد گنبد زمردین شاهچراغ شیراز.

مناجات در آینه

شاید گنبد شاهچراغ شیراز در نگاه اول و از بیرون، از نظر ظاهری، مسجدی عادی به نظر برسه. اما بهتره تا وقتی که داخل نشدین، قضاوت نکنین. سقف گنبد با میلیون ها آینه و شیشه پوشونده شده و هر کدوم از این آینه ها رنگ سبز فضا رو به سمتی بازتاب میدن. انبوهی از نورهای رقصان که زمزمه های عاشقان دست به ضریح رو با خودشون به عرش می برن و به جاش نور سبزرنگ امید رو به قلب های اونا بر میگردونن.

معجزه ای به روشنایی چراغ

کسی نمی دونه که چون نور در سرتاسر این گنبد به رقص درمیاد، اسم شاهچراغ رو براش انتخاب کردن یا اینکه این فضا به احترام اسم شاهچراغ، پر از شیشه و آینه ساخته شده تا همیشه تجلی اسمش در اون پیدا باشه. اما روایتی درباره نام شاهچراغ وجود داره که دهان به دهان می چرخه. گفته میشه که در زمان امیر عضدالدوله دیلمی، پیرزنی در نزدیکی مکان فعلی بارگاه زندگی می کرده که هر شب جمعه از همون سمت، روشنایی چراغی رو مشاهده می کرده. بعد از مدتی با خودش فکر کرد که شاید اینجا بارگاه شخص مقدسی باشه و این نشونه ایه برای پیدا کردنش. به بارگاه شاه میره و قضیه رو اطلاع میده. شاه هم تصمیم می گیره که شب جمعه بعدی شخصا به منزل پیرزن بره و صحت قضیه رو بررسی کنه. نیمه های شب وقتی که شاه خواب بوده، پیرزن نور رو درخشان تر از همیشه مشاهده می کنه و از خوشحالی و هیجان سه بار پشت سر هم فریاد می زنه: "شاه، چراغ" و به این صورت بعد از ساخت بارگاه، اسم شاهچراغ روی بنا می مونه.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه