وقتی صدای جنگل های استونی در بلندگو می پیچد

چهارشنبه 13 بهمن 1395 - جالب انگیز,فیلم و عکس

جنگل مکانی پر از راز و رمزه. جایی که در اون میشه تناقض رو با تمام وجود حس کرد. تناقض زیبایی که موجب بقای نسل ها شده و انسان ها و خیلی از گونه های جانوری رو تا الان زنده نگه داشته. سکوت سرشار جنگل که گاهی با بلندترین صداها فرو می ریزه، لطافت روح گیاهان در مقابل قانون بقای "بخور تا خورده نشی" و محبت های مادرانه موجودات در برابر خوی درندگی اون ها برای بقای خودشون و فرزندانشون، همه و همه نشون از تناقضی داره که توی جنگل ها ریشه کرده. برای همینه که حتی توی داستان های کودکانه یا افسانه های بومی، همیشه اسرارآمیز ترین و بکرترین مکان ها جنگل ها هستن. تا حالا شب رو توی جنگل گذروندین؟ به صداهای جورواجورش گوش دادین؟ قدم زدن لابلای درخت های عظیم الجثه و تیره رنگ یا دراز کشیدن زیر سایه اونا، جایی که شاید حتی نور خورشید هم به زور بتونه ازش رد بشه، یه حس خلاقیت عجیب رو بهتون هدیه می کنه. اگه چشمانتون رو ببندین، با هر زمزمه یا آوایی که می شنوین، می تونین روزها قصه پردازی کنین و حتی خودتون بازیگر نقش اصلی داستان باشین. این کار شما رو از دنیا جدا می کنه و وارد سرزمین رویاهاتون می کنه. چه چیزی می تونه لذت بخش تر از این باشه؟ دانشجوهای معماری داخلی کشور استونی به خوبی این مسئله رو درک کردن و دلشون می خواست با صدای جنگل آشتی کنن.

آشتی با صدای طبیعت

دانشجوهای استونی بلندگویی عظیم طراحی کردن که گوش شنوای خوبی برای آواها و زمزمه های جنگله. بلندگویی که به واسطه طراحیش و محل قرار گرفتنش، کوچیکترین صداها رو از گوشه و کنار جنگل جمع می کنه و به صورت صدایی شاعرانه و ظریف به گوش انسان می رسونه. اینطوری ارتباط با دنیای بکر و اسرارآمیز جنگل برای مردم استونی خیلی راحت تر شده. چون هرکسی که پا به اون جنگل بذاره می تونه از این بلندگو استفاده کنه. مطمئنا زیاد طول نمی کشه که بلندگوهای طبیعت تبدیل به یکی از بهترین جاذبه های گردشگری استونی میشن. اگه روزی به این کشور سفر کردین و صداهای عجیبی شنیدین، تعجب نکنین. جنگل داره شما رو به سمت خودش دعوت می کنه. این دعوت رو بدون پاسخ نذارین. شاید داستان های زیادی برای گفتن داشته باشه.

وقتی عشق خلاقیت می آفریند

وقتی مسابقه ای به نام کتابخانه جنگل در مدارس استونی برگزار شد، هیچکس فکر نمی کرد که کتابخانه بدون قفسه و حتی بدون کتاب " بریجیت اویگوس " طرفدارهای زیادی پیدا کنه و ایده خلاقانه این دختر که نتیجه عشقش به طبیعت بود، به طرحی کشوری تبدیل بشه و علاقه مندان زیادی رو به خودش جذب کنه. بعد از اینکه این ایده مطرح شد، مهندس ها و معمارهای زیادی به کمک بریجیت اومدن و درمجموع سه بلندگوی بزرگ به قطر سه متر ساخته شد و با رنگی متفاوت از رنگ سبز درختان در سه نقطه جنگل قرار داده شد تا آغازی باشه برای رابطه صلح آمیز مردم و طبیعت.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه