پیدا کردن آب در طبیعت | وقتی آب از طلا با ارزش تر می شود

یکشنبه 10 بهمن 1395 - سفر,مقالات آموزشی

نیازی به تاکید برروی این مسئله نیست که نوشیدن آب، شرط بقای انسانه و کسی نتونسته بیشتر از 4-5 روز بدون آب دووم بیاره. پس بهتره قبل از اینکه خودتون رو در شرایطی قرار بدین که مجبور بشین، دنبال آب بگردین، به اندازه کافی با خودتون در سفر، آب به همراه داشته باشین. لذت بردن از سفر و سبک سفر کردن خیلی خوبه، اما شرطش اینه که زنده بمونین. پس، هیچ بهونه ای نیارین و به مقدار کافی آب بردارین. هیچکی از آینده خبر نداره. ممکنه به حرفای ما گوش کنین و آب کافی بردارین، اما مثل آقای همساده برنامه کلاه قرمزی، هزارتا بدشانسی عجیب و غریب بیارین و جیره آبتون تموم بشه. اونوقت باید به نکات زیر توجه کنین تا بتونین آب پیدا کنین و خودتون رو نجات بدین.

جوینده یابنده است!!

اولین کار اینه که خودتون خوب بگردین تا شاید در اطرافتون، چشمه ، نهر، تالاب یا آب جاری پیدا کنین. اما باید حواستون به چند نکته باشه. یکی اینکه آب نهر، همیشه سالم تر از آب چشمه، تالاب یا هرجای دیگه اس و اینکه وقتی منبع آبی رو پیدا کردین، سریع از آب ننوشین و خودتونو کنترل کنین. چون ممکنه مواد سمی داشته باشه و قابل آشامیدن نباشه. نکته دیگه ای که باید بهش توجه کنین، اینه که آب نهر، زلال و شفاف باشه و سعی کنین از سرچشمه نهر استفاده کنین. درضمن اگه نهری پیدا کردین که در کنارش، گیاهی وجود نداره یا استخون حیوانی اون اطراف دیده میشه، از آبش ننوشین، چون به احتمال زیاد سمی هست.

هول نشوید!!

بهتره که آبی که مصرف می کنین، تصفیه شده باشه. اگه دارین فکر می کنین چطوری میشه تو جاده یا جنگل، آب رو تصفیه کرد ما بهتون جوابش رو میگیم. راه حل اولش که ساده تره اینه که آتیش روشن کنین و آب رو بجوشونین و تصفیه کنین. اما اگه ظرف فلزی ندارین، می تونین چند تا سنگ رو داغ کنین و هربار یکی رو داخل ظرف بندازین و چند ثانیه بعد اون رو دربیارین و سنگ بعدی رو بندازین. هرچند که این کار، خودش باعث یه سری آلودگی ها میشه، اما ضررش از سمی بودن آب کمتره.

به جهت یابی حیوانات اعتمادکنین

حیوانات، به خصوص پستاندارها و پرنده های کوچیک، هیچوقت، مسافت خیلی زیادی رو از آب دور نمی مونن. ردپای حیوانات اهلی، معمولا شما رو به سمت آب هدایت می کنه. قدیمیا می گفتن دیدن پرنده هایی مثل سهره، نشونه خوش یمنی و شانسه. درواقع باید بگم در شرایط بی آبیه که معنی حرفشون رو متوجه می شین. هرموقع که پرنده ها به سمت پایین و در ارتفاع کم پرواز کنن، یعنی دارن به سمت آب میرن. به غیر از این دو دسته، حشرات، به خصوص مورچه ها هم اکثرا به دنبال آب هستن و اگه صف طویلی از اونا رو برروی شاخه درخت دیدین، حتما دارن به سمت قطرات آب برروی برگ ها میرن.

نور خورشید، دوست شما!!

اگه در مدرسه، درس شیمی رو با نمرات خوب پاس کرده باشین، می دونین که با تبخیر و تقطیر میشه در شرایط بی آبی، کمی آب جمع کرد. اگه در اطرافتون درخت هست، یه کیسه پلاستیکی رو دور یه شاخه پر برگ بپیچین و دورش رو ببندین. اما اجازه ندین که برگ به سطح داخل پلاستیک برخورد کنه. بعد از مدتی شاهد جمع شدن قطرات آب هستین. روش تقطیر، بیشتر برای مناطقی که زمین خاکی گرم داره و در شب هوا خنک میشه، مناسبه. یه چاله کوچیک توی زمین حفر کنین و ظرفتون رو داخلش بذارین. روی ظرف رو با کیسه پلاستیکی بپوشونین و یه سنگ کوچیک هم روی اون قرار بدین. بعد از مدتی ظرف، پر از آب میشه. اگه داخل چاله رو پر از برگ کنین، این روش بیشتر جواب میده.

آب خوردن با اعمال شاقه

در مناطقی مثل ساحل و کوهستان برفی، پیدا کردن آب خیلی راحت تره. اما وقتی در بیابان باشیم، کار کمی سخت میشه. با اینحال نگران نباشین. بدون اتلاف وقت، گودالی عمیق حفر کنین تا به آب برسین. هرچند که آبی که بهش می رسین، نمک زیادی داره، اما شما می تونین با تقطیرش، به آب خالص دست پیدا کنین و خودتون رو نجات بدین. بعضی گیاهان مثل کاکتوس ها درون ریشه و ساقه خودشون، آب زیادی دارن. اما برای استفاده از این آب باید به دو نکته توجه کنین. نکته اول اینکه حواستون به عقرب ها و مارهایی که کنار کاکتوس ها جا خوش کردن، باشه. نکته دوم هم اینکه آب ساقه و ریشه هر گیاهی، قابل آشامیدن نیست و نوشیدن آب برخی کاکتوس ها باعث حالت تهوع میشه که در شرایط بحرانی کم آبی بدن برابر با مرگه.

می خواهم زنده بمانم

درصورتی که دچار کم آبی شُدید، اولین کاری که باید انجام بدین، کنترل خودتون و شرایطه. تا بتونین با آرامش به دنبال آب بگردین. یادتون باشه در این شرایط، آرامش و خونسردی خودتون رو حفظ کنین. اگر آب به دست آوردین، اون رو جیره بندی کنین و ذره ذره بنوشین و در دهانتون مزه مزه کنین. زیاد فعالیت نکنین و در آخر اگه تا مدت ها نتونستین آب پیدا کنین، هیچ غذایی نخورین تا آب بدنتون بیشتر از این کم نشه. یادتون باشه که انسان بدون غذا تا هفته ها می تونه زنده بمونه، اما بدون آب تنها 4-5 روز دووم میاره.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه