ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

یکشنبه 10 بهمن 1395 - سفر,مقالات آموزشی

برای سفر کردن از وسایل نقلیه زیادی میشه استفاده کرد، قطار، ماشین شخصی، اتوبوس، هواپیما و ... که هرکدوم به نوعی سختی، خطر، آسونی و آرامش خودشون رو دارن. هواپیما سریع ترین اون هاست که با امنیت بالا و زمان کمتری که داره، انتخاب خوبی میتونه باشه. این انتخاب خوب یه سری قوانین هم داره که اگه اونا رو رعایت کنید، پرستیژ خودتون رو نشون میدید و بی شک سفر بهتری هم خواهید داشت. مهم نیست اولین بارتونه دارید پرواز می کنید یا همیشه تو سفرید، از نکات بهداشتی گرفته تا نحوه رفتارتون با دیگر مسافران و مهمان داران تا لباسی که میپوشید، همه و همه رو سختی و آسونی سفرتون موثره. به همین خاطر هم در ادامه کمی بیشتر درباره آداب سفر با هواپیما براتون میگیم ...

سفر

چجوری سفر راحتی رو شروع کنیم

قبل از سوار شدن به هواپیما حتما به لباسی که میپوشید دقت کنید. لباس شما در عین حال که باید تمیز و آراسته باشه، باید راحت هم باشه تا شما بتونید چند ساعت رو راحت سرجاتون بشینید. از پوشیدن کفش های سخت حتما خودداری کنید چون فاصله شما تا صندلی جلوییتون کمه و پاهاتون اذیت میشه. یکی از نکاتی که برای بستن چمدون هم باید در نظر بگیرین، این هست که بار هر فرد وزن مشخصی داره بنابراین از بردن اضافه بار حتما خودداری کنید و وسایل خیلی ضروری رو فقط در کیف دستی خودتون قرار بدید. نکته بعدی هم این هست که بعضی لوازم مثل اسپری خوشبو کننده، کرم، ناخن گیر، شربت سرفه و ... که شاید در نظر خیلی ها عادی هستن رو نمیشه با خودتون داخل هواپیما ببرید و باید حتما توی چمدون و قسمت بار باشن. 

سفر

از مامورین نترسید

در فرودگاه خیلی مهمه که برای پروازهای داخلی حداقل یه ساعت و برای پروازهای خارجی حتما سه ساعت قبل توی فرودگاه حاضر بشید و در برخورد با مامورین فروش بلیط، ماموران و مستخدمین خوش برخورد باشید چون این نشانه شخصیت بالای شماست. هنگام وارد شدن به فرودگاه باید تمامی لوازم خودتون رو در سبدی که وجود داره بزارید تا از زیر اشعه ایکس رد بشه و خودتون هم برای بازرسی بدنی آماده بشین. بهترین راه اینه که به هیچ وجه با بازرسان وارد بحث نشید چون اونا به هیچ وجه با شما خصومت شخصی ندارن و فقط وظیفه شون رو انجام میدن. بعد از تحویل بار و ورود به قسمت انتظار، بهتره خیلی سریع برید و کارت پروازتون رو تحویل بگیرید تا بدون استرس بتونید به پروازتون برسید. در صورتی که پرواز شما با تاخیر مواجه شد، صبر و بردباری خودتون رو حفظ کنید چون عدم این کار باعث به هم خوردن نظم فرودگاه و گرفتن آسایش بقیه مسافرا میشه. هنگام سوار شدن به اتوبوس هایی که شما رو به هواپیما میرسونن در کمال آرامش سوار شید چون هیچ کدوم از ما دلش نمیخواد صحنه ی هجوم مردم به مترو تهران تو ذهنش تداعی بشه. 

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

آزار دهنده نباشید!

هنگام سوار شدن به شماره صندلی ای که روی کارت پروازتون هست دقت کنید، در حین عبور از راهروی هواپیما کیفتون رو پایین بگیرید تا به شونه و سر باقی مسافرا ضربه نزنید، از گرفتن بالای صندلی بقیه برای حفظ تعادلتون خودداری کنین و در عوض مثل مهماندارا قسمت بار رو بگیرید. بالای صندلی شما قسمتی وجود داره برای گذاشتن وسایلِ و البته مشترک، پس خوبه که سعی کنید جای کمی بگیرید و همون اول وسایل مورد احتیاجتون رو دربیارید. نکته مهم راجع به قفسه بالا سرتون هم اینه که از قرار گیری بارتون کاملا مطمئن شید تا با یه تکون کوچیک بیرون نریزه. راهرو رو شلوغ نکنید و بارتون وسط راهرو نزارید، اونجا فضای شخصی شما به حساب نمیاد.

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

پیشگیری بهتر از درمان است

همه ایرلاین ها و هواپیماها طبق قوانین عمومی IATA موظف به رعایت نکات بهداشتی هستن اما به خاطر شلوغی اون مکان خطاهای زیادی ممکنه پیش بیاد. به هیچ وجه کفش خودتون رو درنیارید چون حتی اگه پای شما در بدترین شرایط هم باشه، این کار باعث آزار بقیه میشه. هر هواپیما دو الی سه تا سرویس بهداشتی داره که نزدیک به صد نفر در حین پرواز از اونا استفاده میکنن، در ابتدا تمام تلاشتون رو بکنید که زمان کمی داخل دستشویی باشید و دوم اینکه از دستمال مرطوب و بهداشتی برای باز کردن در سرویس یا فشردن دکمه فلش تانک استفاده کنید. در هنگام صرف غذا اگه یه تیکه از غذاتون روی میز افتاد به هیچ وجه اون رو نخورید و نکته ی دیگه که باید بدونید اینه که از آب معدنی استفاده کنید و از یخ و آب هواپیما استفاده نکنید چون به احتمال زیاد تمیز نیستن.

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

هواپیما امن هست اما ...

در حین پرواز آب و نوشیدنی مصرف کنید ، کابین هواپیما خشکه و شما هم در هر بازدمتون آب از دست میدید پس نوشیدن آب رو فراموش نکنید و البته که از نوشیدنی های گازدار خودداری کنید چون تغییرات فشار هوا باعث افزایش تولید گاز در بدن میشه و در نتیجه حالت نفخ رو تشدید میکنن. موبایل و تبلت خودتون رو در حالت پرواز قرار بدید چون باعث اختلال در فرکانس ها میشه و خدای نکرده ممکنه باعث سقوط هواپیما بشید. به توصیه های ایمنی مهمان دار حتما توجه کنید چون دلایل مهمی پشت این هشدارها وجود داره. از گذاشتن لنزهای چشمی حتی المقدور خودداری کنید، خشکی هوا ممکنه چشم شما رو اذیت کنه. در هنگام بلند شدن هواپیما از زمین و به زمین نشستن هواپیما، برای جلوگیری از گوش درد حتما از آدامس یا شکلات استفاده کنید، اینکار با به کارگیری عضلات بلع، از گوش درد پیش گیری کنید. اگه احساس بی حالی و یا تهوع میکنید حتما مهماندار رو در جریان بگذارید و در هنگام نشستن و بلند شدن هواپیما حتما کمربند ایمنی خودتون رو ببندید.

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

ترفندهایی برای سفر هوایی آسان

آداب معاشرت در هواپیما

خودتون رو به همسفر بغل دستتیون معرفی کنید این آشنایی ها با یه لبخند شروع میشه، اگه مایل به صحبت نیستید با برخوردی خوب مکالمه رو پایان بدید و یا اگه همسفرتون تمایلی به ایجاد ارتباط نداشت اونو وادار به صحبت نکنید. اجازه بدید اعضای یه خانواده کنار هم بشینن و به افراد پیر و مسن در گذاشتن وسایلشون در قفسه بار کمک کنید. یکی از چالش برانگیزترین موارد در همه جا اینه که دسته صندلی متعلق به کیه، خب پس بهتره که فقط سهم خودتون رو اشغال کنید تا باعث آزار دیگران نشید.

ترفندهایی برای سفر

چرت زدن هوایی

به محض اینکه روی صندلی نشستید پشتی صندلی خودتون رو نخوابونید و حتی اگه میخواین این کارو بکنید اول یه نگاه به پشت سرتون کنید، شاید نفر پشت سریتون داره از میز استفاده میکنه یا به جلو خم شده باشه و اونجوری ممکنه به سر مسافر پشتیتون بخورید. هنگام خوابیدن خیلی راحت نباشید، صندلی شما فضای محدودی داره پس مطمئن باشید که فقط محدوده خودتون رو اشغال میکنید و اگه از افرادی هستید که توی خواب حرکت میکنن چه بهتر که فکر چرت زدن رو نکنید. بعضی از ماها وقتی حوصلمون سر میره با پامون ضرب میگیریم یا زیادی تکون میخوریم، اگه تحمل یه جا نشینی رو ندارید یا حوصله تون سر رفته، سرتون رو با یه کتاب یا مجله گرم کنید . درضمن برای سلامت خودتون هم که شده، سرتون رو به پنجره هواپیما تکیه ندید چون این عادت رو همه دارن، هرچند که هی تمیز بشه اما اونجا رو به محلی پر از میکروب تبدیل کرده. 

ترفندهایی برای سفر

ترفندهایی برای سفر

ورزش در هواپیما ؟!

مطمعناً یه جا نشستن در عین حال که خسته کننده اس برای سلامت ما هم ضرر داره، در حین پروازهای طولانی پای آدم خشک میشه پس یه سری حرکت ها رو در جای خودتون انجام بدید. کف پاهاتون رو روی زمین قرار بدید بعد پاشنهِ پاهاتون رو از زمین بلند کنید و بالعکس حالا پاشنه رو ثابت نگه دارید و نوک پنجه پاتون رو بالا بیارید. زانوی پای راستتون رو به سمت بالا بیارید و بعد زمین بگذارید ، این کار رو با پای چپتون هم تمرین کنید. شانه هاتون رو بالا و پایین ببرید و بعد از اون به آرامی به طرف عقب و جلو گردش بدید. برای تنفس بهتر یک دستتون رو روی سینه و یک دستتون رو روی شکمتون قرار بدید، حالا از بینی نفس بکشید و از دهنتون خارج کنید، برای تاثیر بیشتر این کار رو چند بار انجام بدید. 

ترفندهایی برای سفر

ترفندهایی برای سفر

محاله تو هواپیما جا بمونید !

هنگام خروج از هواپیما به هیچ وجه عجله نکنید و دیگران رو هل ندید، منتظر شید تا نوبتتون بشه، امکان نداره تا شما پیاده نشدید در های هواپیما رو ببندن. اما وقتی نوبت شما شد سریع خارج شید تا افرادی که پرواز دوم دارن به پروازشون برسن. هنگام برداشتن بارتون از روی ریل ممکنه به خاطر شباهت چمدون ها اشتباه پیش بیاد پس حتما اتیکت روی بار و کارت پروازتون رو چک کنید. 

ترفندهایی برای سفر

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x