عمیق ترین و زیباترین دریاچه ی یخ زده ی دنیا

یکشنبه 03 بهمن 1395 - جهان گردی,گردشگری

قدم زدن رو سطح یخی ای که زیر پاتون حباب های زیبایی هم داشته باشه، تجربه ایِ که شاید خیلی از ماها امکانش رو نداشتیم. اما اینبار همگردی شما رو به زیباترین و فوق العاده ترین دریاچه ی منجمد شده ی جهان، که در بایکال روسیه هست، میبره. وقتی رو این سطح یخی قدم میزنین، حس میکنین که حباب های زیر پاتون در حال جابه جا شدن هستن. نمایش عمق این سطحِ یخی، مثل اینه که هر لحظه حس میکنین که شاید یه ماهی یا یه کوسه از زیر پاتون رد بشه. دریاچه ی یخیِ بایکال، کوه های زیبایی هم داره که برای علاقه مندان به کوهنوردی، میتونه گزینه ی جذابی باشه. این دریاچه ی یخ زده در کنار نمای کوهستان، سوژه ای تکرارنشدنی برای علاقه مندان به کار عکاسی هم هست. حتی اگه بخوایم دریاچه رو تو نمای شب هم در نظر بگیریم، انعکاس ستاره های آسمان شب در سطح شفاف و  آینه ایِ این دریاچه، درنهایت باعث میشه که از لذت تماشای اون خوابتون نبره!

قهـــــــــر دریاچه ی بایکالِ پدر از دخترش ..

افسانه ای درباره ی دلیل تشکیل شدن این آبشار روایت شده که خوندنش، خالی از لطف نیست. داستان از این قراره که پدر بایکال، 336 تا رودخونه داشت که یه دختر " آنگارا " و بقیه ی اونها پسر بودن. پسرهای رودخانه، با پیروی از پدرشون به آب restock میریزن اما دختر، عاشق رود Yenisei در روسیه میشه و به سمت اون میره و تمام داراییِ رود پدر رو هم، به سمت معشوقه خودش میبره. پدر بایکال وقتی این موضوع رو میفهمه در پاسخ به کارِ دخترش، سنگ بزرگی و نفرین شده رو برمیداره و به سوی اون پرتاب میکنه تا مانع از رفتن دخترش به اون سمت بشه. سنگِ پرتاب شده، سنگ Shaman نام داره و در ابتدای رودخانه ی آنگارا قرار گرفته. در گذشته مردم بر این اعتقاد بودن که این سنگ، قدرت معجزه آسایی هم داره. 

این حبـــــاب های اسرار آمیـــز...

اگه بخواهیم زیبایی مسحور کننده حباب های یخ زده رو بصورت منطقی و با دلیل علمی اثبات کنیم، باید بگیم که اجساد تجزیه شده ی ماهی ها یا گیاهانی که تو عمق زیاد آب وجود دارن، در فصل های گرم سال هنگامی که آب جریان داشته، توسط باکتری هاتجزیه شده و گاز حاصل به صورت حباب از اعماق دریاچه به سطح آب میان و وارد هوا میشن، اما در فصل زمستان و در دمای منفی 30 درجه، حباب ها قبل از رسیدن به سطح آب، یخ میزنن تا منظره ای رویایی رو زیر پای شما خلق کنن.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه