آشنایی با جاذبه های طبیعی شهر مشهد

شنبه 04 دی 1395 - ایران گردی,گردشگری

مشهد یکی از بزرگترین شهرهای ایران زمین است. این شهر بزرگ با بافت های طبیعی و زیبا، همواره به عنوان بهترین شهر در بین ایرانیان برای سفر به داخل کشور انتخاب شده است. شهر مشهد به عنوان یک شهر زیارتی سیاحتی برای سفر، همواره بهترین گزینه بوده و هست. مسافران بسیاری با روشهای مختلف در تمامی فصول سال به مشهد سفر می کنند، اما نکته ای که در حال حاضر اهمیت ویژه ای دارد، انتخاب یک تور مسافرتی مناسب برای سفر به مشهد می باشد. تور مشهد به عنوان یکی از بهترین روش ها برای سفر به مشهد انتخاب شده است، زیرا در طی سفر به مشهد با تور، از تمامی مناطق دیدنی مشهد در مدت زمانی که در تور می باشید لذت می برید, یکی از جاذبه های شهر مشهد، جاذبه های طبیعی آن می باشد. در ادامه درباره این جاذبه های طبیعی، بیشتر توضیح داده ایم ...

طرقبه

طرقبه، یکی از جاذبه های طبیعی شهر مشهد می باشد. بخش طرقبه در 16 کیلومتری شمال غربی مشهد و در منطقه ای کوهستانی واقع گردیده و رودخانه زیبایی در آن جریان دارد.این بخش دارای باغ های فراوان و متنوع میوه بوده و پارک عمومی آن بسیار جالب و دیدنی است. سبدهای دستی ساخته شده توسط روستاییان از جمله صنایع دستی این بخش است.طرقبه در تابستان دارای هوایی خنک و مطبوع می باشد.

شاندیز

شاندیز در 37 کیلومتری شمال شرق مشهد، شهر توریستی و ییلاقی  شاندیزقرار دارد.آب و هوای شهر شاندیز معتدل است و با توجه به طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی، درختان انبوه و متراکم، رودخانه و ارتفاعات جنوبی و غربی شهر، در تابستان ها آب و هوایی خنک و زمستان هایی بسیار سرد دارد , میانگین دمای سالانه آن نیز 25 درجه می باشد. مهمترین محصول تولیدی باغی در این شهر گیلاس است. سوغات مهم این شهر، صنایع دستی و به ویژه  پوستین دوزی است. غذای معروف شاندیز، شیشلیک است که از شش تکه گوشت گوسفند با روش پخت مخصوص تهیه می شود و شهرت جهانی داشته و در بسیاری نقاط ایران و جهان رستوران هایی با نام  این شهر زیبا وجود داردکه به عرضه غذای لذیذ شیشلیک شاندیز می پردازند.

عنبران

روستای عنبران در 26 کیلومتری مشهد و به فاصله یک کیلومتری طرقبه واقع شده است. مناظر و چشم اندازهای زیبا با گیاهان خودروی خوش بو باعث شده این روستای ییلاقی را عنبران بنامند. این مکان دارای کافه ها و رستورانهای متعدد و اقامتگاه های مناسب برای گردشکران می باشد.

چشمه گیلاس (گلسب)

نام قدیمی این منطقه گلسب می باشد و در فاصله 50کیلومتری شمال غربی مشهد و حدود 21 کیلومتری غرب آرامگاه فردوسی واقع شده است. به نقل تاریخ،در عهد تیموری،با اقدامات امیر علیشیر نوایی وزیر سلطان حسین بایقرا آب این چشمه به طرف مشهد هدایت شد. در عهد صفویه ، با اقدامات شاه عباس،این آب به شهر مشهد انتقال یافت و از طریق نهر خیابان وارد صحن انقلاب (عتیق) شد و مورد استفاده زائران و مجاوران قرار گرفت و تا سال های اخیر وجود داشت. اکنون آب چشمه گیلاس در مشهد جاری نیست اما شهرت تاریخی و دیرینه آن هنوز نام خوش و سابقه این چشمه تاریخی را در خاطره های مردم توس و مشهد حفظ کرده است.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه