تور طبیعت گردی قلعه بالا تا توران زمین

شنبه 04 دی 1395 - ایران گردی,گردشگری

یکی از تورهای طبیعت گردی که بسیار جذاب و دیدنی نیز می باشد تور قلعه بالا تا توران زمین است. این تور یکی از تورهای طبیعت گردی داخلی می باشد که علاقه مندان خاص خود را دارد. در این تور هدف آشنایی با طبیعت بکر و دست نخورده توران زمین است و همواره طبیعت گردان، از گشت و گذار در این روستا لذت برده اند. در این متن درباره این روستای زیبا با طبیعتی کم نظیر توضیح داده می شود تا اشخاصی که به طبیعت گردی مشتاق می باشند به این مکان زیبا سفر کنند.

اطلاعاتی مفید درباره روستای قلعه بالا

 روستای قلعه بالا از روستاهای هدفِ گردشگری استان سمنان است که در 140 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و 24 کیلومتری شهر زیبای بیارجمند قرار دارد. این روستا، پرجمعیت ترین روستای این بخش است. متوسط بارندگی در این روستا 162 میلی متر در سال است. عمده بادهای وزنده در این روستا عبارتند از: باد شمال، باد راست و باد دامغان.روستای هدف گردشگری قلعه بالا در حاشیه دشت کویر، از موقعیت نیمه بیابانی با پوشش گیاهی متوسط برخوردار بوده و دارای اقلیم کوهپایه‌ای است. این روستا دارای پیشینۀ تاریخی بسیار زیادی است، همچنین طبق نقل قول‌های تاریخی که سینه به سینه به نسل‌های بعدی انتقال یافته این روستا دارای موقعیت سیاسی ویژه ای در دوره قاجار بوده است و خوانین محلی که در این روستا مستقر بوده‌اند، بر تمامی منطقه بیارجمند احاطه داشته‌اند.

 طبیعت زیبای روستای  قلعه بالا

کوهپایه ‌ای بودن این روستا سبب شده تا ساخت و ساز مناطق مسکونی و زمین‌های زراعی و ... به صورت پلکانی باشد و این امر در کنار کاربرد مصالح سنتی و بومی در ساخت خانه‌ها با اقلیم کوهپایه‌ای بر فراز پهنه‌ای از کویر، منظره زیبایی را به وجود آورده و نظر هر تازه واردی را به خود جلب می‌کند. در ارتفاعات منطقه گونه‌های درختی از قبیل بنه، بادامشک، تنگرس و افدارا به وفور مشاهده می‌شود. در قسمت‌های دشتی هم، غالباً با گیاهانی از قبیل قیچ، درمنه، کاروان کش، خارشتر، گون، گز و تاغ بر می‌خوریم و این پوشش گیاهی متنوع خود یکی از جاذبه های طبیعی این روستا به شمار می آید.

بهترین زمان برای سفر به قلعه بالا

فصل‌های بهار و پاییز بهترین وقت سفر به قلعه بالا و منطقه خوارِتوران در خطۀ شاهوار(شاهرود) است. اگر بتوانید در خلال جشنواره‌های گردشگری (ماه‌های اردیبهشت و آبان) به این منطقه سفر کنید، مطمئناً بیشتر به شما خوش می‌گذرد، چرا که هم گروه‌های موسیقی - آیینی و رصد آسمان شب حضور دارند و هم انسجام مردم در معرفی جلوه‌های مردم شناسی، صنایع دستی و میراث معنوی منطقه بیشتر نمود پیدا می‌کند.  معمولاً در این جشنواره‌ها گلگشت در کوچه باغ‌ها و بازدید از روستاهای همجوار مثل گیور و دزیان به طول 2 کیلومتر صورت می ‌پذیرد و مردم آن روستاها با آتش اسفند، خواندن اشعار سنتی، شربت انگور و نان پیازی به استقبال شما می‌آیند. علاوه بر آن هماهنگی‌های لازم جهت بازدید از پارک ملی توران و دیدن گونه‌های کمیاب جانوری تسهیل می‌شود.

همراه با همگردی در تور قلعه بالا

سایت همگردی همواره در زمینه خدمات مسافرتی فعال می باشد و اکثر تورهای داخلی و خارجی ,تورهای مسافرتی ,تورهای طبیعت گردی و ... در این سایت یافت می شود لذا ما به شما پیشنهاد می کنیم که به سایت همگردی مراجعه کنید و با انواع تورهای طبیعت گردی آشنا شوید و با برنامه تورها هماهنگ باشید تا بتوانید یکی از این تورهای مناسب شرایط خود را بیابید و با عزیزانتان به سفر به طبیعتت بروید.

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه