همه چیز در رابطه با جشن زیبا و منحصر به فرد هالووین !

پنجشنبه 06 آبان 1395 - فستیوال,گردشگری

لحظه هایی رو باید خوش بود. جدا از زندگی های روزمره، اتفاقات، مرگ و زندگی، هالووین یه فرصت مناسب برای شادی کردن و رسیدگی به خرافاتِ مردمه. شنیده ها در رابطه با این جشن عجیب به آیین باستانی سامهِین Samhain سلتیک بر می گرده که طبق گفته و سنت این آیین مردم در این رویداد، با آتیش بازی و پوشیدن لباس های عجیب و غریب ارواح سرگردان رو از خودشون دور می کنن.
درست قرن هشتم میلادی پاپ گرگوری سوم اول ماه نوامبر رو زمانی برای گرامی داشتن تمام مقدسات نامگذاری کرد. این روز مقدس بعضی سنت ها مراسم سامهین رو نیز در بر داشت که همین رویدادها به اسم تمام یادگاران و بعد به نام هالووین شناخته شدن. در طول زمان، هالووین به جشن سکولار و مبتنی بر جامعه تشکیل شد.
مردم بعضی از کشورها هم کوتاه تر شدن روزها و سرمای زمستان رو با برگزاری مراسم و پوشیدن لباس های عجیب و صرف شیرینی جشن می گرفتند.

هالووین

تاریخچه باستانی هالووین

همونطور که گفتیم ریشه و تاریخ این مراسم عجیب به سامهین برمیگرده. قوم سلت که حدود 2 هزار سال پیش در منطقه ایرلند، بریتانیا و فرانسه زندگی می کردن سال جدید رو اول ماه نوامبر جشن می گرفتن. این روز به مناسبت تمام شدن تابستان و آغاز فصل سرما و تاریکی انتخاب شده بود و همین طور تو این فصل مرگ انسان ها نیز بیشتر میشد. این قوم اعتقاد داشتن که شب قبل از سال نو مرزهای بین جهان مادی و مرگ کمرنگ میشه و در چنین زمانی ارواح به زمین بر می گردن. آسیب دیدن محصولات زراعی هم باعث میشد که سلت ها گمان کنن کشیش ها به خاطر حضور ارواح می تونن پیش بینی بهتری نسبت به آینده داشته باشن به همین دلیل 31 اکتبر، مراسمشون رو برگزار می کردن. همین پیشگویی ها بود که به مردمی که وابسته به دنیای مادی بودن دلگرمی برای گذروندن فصل تاریکی و سرما رو میداد. کشیش ها، آتیش هایی با حالت روحانی آماده می کردن و مردم محصولات کشاورزی یا حیواناتشون رو قربانی خدای سلتیک می کردن. تو این مراسم مردم لباس هایی از جنس پوست و سر حیوانات تن می کردن و تلاش داشتن تا از این طریق طالع دیگران رو بازگو کنن. بعد از اتمام مراسم دوباره آتیش ها رو شعله ور می کردن تا از برابر سرما محافظت کنن.
در چهلمین سال بعد از آغاز عصر جدید، امپراتوری روم تونست بخش زیادی از قلمروی سِلت ها رو تصرف کنه. آن ها طول حکمرانی 400 ساله خود در این سرزمین ها، دو مراسم رومی رو با رویداد سامهِین سِلت ها ادغام کردن. یکی از جشنواره رومی ها، «فِرالیا» بود که تو این جشنواره رومی ها در روزهای آخر اکتبر عبور از مرگ رو گرامی می داشتن. جشن دوم هم برای گرامیداشت «پومونا» الهه میوه ها و درخت های روم برگزار می شد. نماد این الهه یک سیب بود. ادغام با مراسم سِلت ها، احتمالا علت وجود جشن سیب در مراسم امروزی هالووینِ. 609 سال بعد از میلاد مسیح و روز 13 می، پاپ بونیفس چهارم برای گرامیداشت کشته شدگان راه مسیحیت، مراسم اختصاصی در نظر گرفت و در کلیسای غربی برگزار کرد. بعدها پاپ پگرگوری سوم مراسم رو گسترش داد و تاریخ برگزاری مراسم رو از 13 می به 1 نوامبر انتقال داد. این کلیسا روز دوم نوامبر رو نیز برای بزرگداشت مرگ قرار داد. اینطور که از شواهد پیداست کلیسا قصد داشته جشن سلتیک ها رو با آیینی مشابه جایگزین کنه به همین خاطر روز بزرگداشت مرگ یعنی 2 نوامبر مثل مراسم سامهین با استفاده از آتش ها و لباس های عجیب و غریب به شکل فرشتگان و قدیس ها و همین طور شیاطین برگزار میشد. این روز با نام All-hallows یا All-hallowmas نیز شناخته می شد که شب قبل یعنی همون شب سامهِین، All-hallows Eve و در نهایت هالووین امروزی نام گرفت.

جشن هالووین

ورود جشن هالووین به آمریکا

به خاطر باورها در رابطه با پوشیدن لباس اروپایی و بومی های آمریکا، نسخه ای خاص و آمریکایی از هالووین کم کم شکل گرفت. در مراسم های اولیه که رقص و آواز هم داشت، مردم برداشت محصولاتشون رو جشن گرفته و داستان هایی در رابطه با مرگ تعریف می کردن. پیش گویی در مورد آینده هم بخش جالب و هیجان انگیز مراسم به حساب میامد. در جشن های هالووین مستعمراتی، داستان هایی در رابطه با ارواح و خرافات های دیگر نیز وجود داشت.
آمریکایی ها هم مثل سنت های انگلیسی و ایرلندی لباس های عجیب و غریب تن کردن و برای جمع آوری پول و غذا به خانه های مختلف سر می زدن. دختران جوان هم اعتقاد دارن که با انجام ترفندهایی مثل استفاده از سیب، نخ و آینه، می تونن در جشن هالووین از نام همسر آینده شون با خبر بشن.
هالووین بیشتر به عنوان جشنی مفرح شناخته می شد و پرداخت به ارواح و داستان های عجیب، مورد توجه قرار نمی گرفت. اما بعد از چند وقت، هم بزرگسالان و هم کودکان با استفاده از بازی، خوراکی های فصل و لباس های عجیب هالووین رو طور عجیبی جشن گرفتن.

 جشن هالووین 1

والدین توسط روزنامه ها برای استفاده از پوشش های عجیب و ترسناک تشویق میشدن و طوری شد که هالووین آغاز قرن بیستم دیگه نشانی از مراسم و اعتقادات مذهبی نداشت و برای تفریح و لذت بردن از شبی به یاد موندنی تبدیل شد.
بین سال های 1920 تا 1930 هالووین به مراسمی سکولار تبدیل شد و علی رغم تلاش های مدارس و جامعه، وحشی گری و کارهای زشت و ناپسند در مراسم های هالووین باب شد. دهه 1950 بود که مسئولین تونستن خشونت هارو مهار کنن و هلووین به جشنی متفاوت برای جوون ها تبدیل شد. پوشیدن لباس های خاص و سر زدن به خانه ها، راه ارزانی برای اشتراک گذاشتن جشن به شمار میرفت. این طور شد که نوع آمریکایی جشن متولد شد و رشد کرد و امروزه بیش از 6 میلیارد دلار برای برگزاری هالووین هزینه میشه که همین امر جشن رو به دومین تعطیلی تجاری آمریکا تبدیل کرده.

آداب و رسوم هالووین امروزی

سنت های trick-or-treat امروزی به جشن های باستانی انگلیسی ها بر میگرده. طول مراسم افراد فقیر درخواست غذا می کنن و خانواده ها بهشون شیرینی هایی که کیک روح نام دارن اهدا می کنن به این شرط که برای مردگانشون دعا بخونن.
پوشیدن لباس در جشن هالووین ریشه ای اروپایی و سلتیک داره. هزاران سال پیش وقتی که فصل زمستان ناشناخته و ترسناک بود، بسیاری از مردم از تاریکی می ترسیدن و اعتقاد داشتن که ارواح به دنیای خاکی بر میگردن و فکر می کردن که اگه از خانه ها خارج بشن با ارواح رو به رو خواهند شد که به خاطر همین موضوع و برای جلوگیری از شناسایی توسط اشباح به صورتشون ماسک می زدن یا اینکه برای جلوگیری از ورود ارواح به خانه ها در روز هالووین، خوراکی ها و نوشیدنی هایی بیرون درب منزل میزاشتن تا اشباح کاری به کارشون نداشته باشه.

خرافات جشن هالووین

موارد عجیب و جادویی زیادی در جشن هالووین یافت و به وفور دیده میشه که تمام اینها با خرافات سلت ها بوجود اومدن. سلت ها برای ارواح جلوی خانه هایشان میز شام میچیدن و شمع هایی روشن می کردن تا ارواح بتونن راه خودشون رو برای بازگشت پیدا کنن. ارواحی که امروزه در هالووین مورد توجه ان مثل لباس ها و اعتقادات ما ترسناک به نظر میرسن.
ما از گربه های سیاه دوری می کنیم چون اعتقاد داریم که دیدن این گربه ها بد شانسی و بد یمنی به همراه داره که این طرز تفکر به قرون وسطی برمی گرده. چون مردم آن زمان اعتقاد داشتن که جادوگرها برای پنهان کردن خودشون از دید عموم به شکل گربه های سیاه در میومدن تا مخفی بمونن. رد نشدن از زیر نردبان هم به مصریان باستان برمی گرده چون اعتقاد داشتن که مثلث ها مقدس هستن و رد شدن از زیر نردیان می تونه خطرناک باشه (وقتی نردبان به دیوار تکیه داده شکل مثلث می گیره).
خیلی از این مراسم های خرافاتی بر روی آینده تمرکز دارن و توجه ویژه ای نسبت به زندگی در مقایسه با مرگ رو نشون میدن. خبر دار کردن دخترهای جوان و وعده دادن به ازدواج تا جشن هالووین سال آینده، از این گونه موارد به شمار می ره. اگر دختری شب هالووین قبل از اینکه بخوابه معجونی از گردو، فندق و جوز هندی میل کنه، خواب همسر آینده اش رو میبینه.
دختران جوان پوست سیب زمینی رو روی شونه هاشون مینداختن و اعتقاد داشتن پوست هایی که روی زمین میوفته می تونه شکل اولیه همسر آیندشون رو نشون بده. کلا خبردار شدن از آینده با استفاده از شناور کردن زرده تخم مرغ روی آب و ایستادن جلوی آینه در اتاق تاریک برای دیدن چهره همسر از قبیل همین خرافات ها به شمار میرفته.
و ریشه تمام مراسمی که در هالووین وجود داره باز هم به داستان ارواح سِلت ها بر می گرده.

مراسم هالووین

منبع: history.com

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
2
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه