آشنایی با فرهنگ و زندگی مردمان گرجستان !

سه شنبه 09 شهریور 1395 - جهان گردی,گردشگری

گرجستان سرزمین با تاریخ، فرهنگ و طبیعتی بی نظیر که تمام تصورات و ایده آل های شما از سفری پر خاطره و لذت بخش را برآورده می کند. اینجا روستاهایی با طبیعتی سرسبز دارد و شهرهایی با خیابان های سنگ فرش شده و کلیساهای قدیمی، فرهنگی ناب از پوشش، گفتار، موسیقی و رقص را دارد در کنار زندگی شبانه و تفریحاتی مثل پاساژگردی در طول روز. کشور گرجستان این روزها، به یکی از شهر های مهم اروپا از نظر گردشگری تبدیل شده و همینطور مقصد مسافران ایرانی. افراد زیادی به گرجستان سفر کردند، نام مکان های تاریخی و دیدنی آن را می دانند و حتی عکس های حرفه ای به یادگار نشانتان می دهند. اما درباره تاریخ این کشور قدیمی، خصوصیات مردمش، فرهنگ اصیل و غنی گرجی، نوع پوشش، رقص و موسیقی آن ها چیزی نمی دانند. اما بیشتر از دیدن و به یادگار عکس گرفتن در سفر، زندگی کردن خود سفر مهم است. این که شما برای یک هفته زندگی به سبک گرجی را تجربه کنید، لباس سنتی آن ها را پوشیده، چند کلمه ای گرجی با لهجه درست را یاد بگیرید و غذا و نوشیدنی آن ها را میل کرده و بنوشید، در گوشه و کنار خیابان ها موسیقی سنتی گوش کنید و حتی چند حرکت از رقصشان را یاد بگیرید. بنابراین در ادامه با همگردی همراه باشید تا با فرهنگ مردمان گرجستان بیشتر آشنا شوید.
گرجستان 1

مردمان و تاریخ و فرهنگ سرزمین گرجستان

در همان برخورد اول با مردمان گرجی، خوشرویی، ادب و مهمان نوازی آن ها را احساس می کنید، به شما " Gamarjoba " می گویند که به معنی سلام و خوش آمدگویی است. اگر جمعی را بخواند به شما معرفی کنند از مسن ترین افراد شروع کرده و تنها در صورتی که با فردی رابطه فامیلی داشته باشند او را با نام کوچک صدا می زنند. همانطور که گفتیم مهمان نواز اند و مثلی ایرانی ها رسم " تعارف " دارند. سفره ای که برای مهمان می اندازند معمولا شامل چندین نوع غذاست و در طول پذیرایی سه بار به شما تعارف می کنند و بهتر است که هربار کمی غذا برداشته و تمامی غذاهای روی میز را هم بچشید و در آخر نظر مثبت خودتان درباره طعم غذا را اعلام و تشکر کنید. اما تمام این اصالت در رفتار و گویش به تاریخ و فرهنگ اصیل آن ها برمی گردد. درواقع گرجستان یکی از قدیمی ترین کشورها و یکی از غنی ترین فرهنگ ها را داراست. گرجستان در زمان باستان و تا قرن چهارم پیش از میلاد مسیح، " ایبریا " نام داشته، پس از آن هم حمله مغول ها و جنگ با صفویان را در تاریخ خود دارد و جدایی از اتحاد جماهیر شورویی در سال 1991 میلادی را. فرهنگ غالب گرجستان که عنصرش گرجی است، با فرهنگ قفقاز مشترکات بسیاری دارد. درواقع گرجی ها نه روسی هستن نه ترک و نه فارس بلکه از فرهنگ مستقلی برخوردارند.
گرجستان

کمی بیشتر درباره آن ها ...

دین مردم آن ها مسیحیت و اسلام است. به زبان خود سخن گفته و با سیستم نوشتاری خود که یکی از قدیمی ترین سیستم های نوشتاری جهان است و " گرجی " نام دارد، می خوانند و می نویسند. نه تنها در اختراع زبان و خط، بلکه در خوشنویسی هم پیشرو بودند و قدیمی ترین کتاب های خوشنویسی شده گرجی متعلق قرن های اولیه میلادی است. در معماری، نقاشی و صورتگری هم از زمان باستان شهره بودند، و هنر کنده کاری، سفال سازی مجسمه سازی، میناکاری روی طلا و نقاشی را به خوبی و علمی می دانستند. موسیقی و رقص گرجی نیز این روزها نام گرجستان را بر سر زبان ها انداخته. موسیقی گرجی یکی از موسیقی های غنی و باستانی دنیا است و رقص گرجی یکی از رقص های سنتی منطقه ی قفقاز که انواع مختلفی دارد. غذاهای سنتی و مهم آن ها خاچاپوری (khachapuri)، خینکالی (Khinkali) و چاناخی (Chanakhi) که طعم آشنای گوشت، برنج و بادمجان را در خود دارند. بازارهای محلی را هم از دست ندهید، سوغات گرجستان بسیار متنوع و زیباست. شاید جذاب ترینش لباس های محلی آن ها باشید که مدل مردانه اش، کلاه هایی نمدی دارد و لباس هایی ضخیم و پشمی و مدل زنانه آن ها، پارچه هایی رنگارنگ با جنسی لطیف و طرح هایی چشم نواز. صنایع دستی آن ها هم شامل انواع مجسمه های فلزی و چوبی، بشقاب های رنگارنگ، فرش و گلیم، انواع خنجر و شمشیرهای تزئینی و پیاله هایی که از شاخ گاو و بزکوهی است، که البته جای چانه زدن با فروشنده بر سر قیمت را دارد زیرا آن ها این رفتار را ناپسند نمی دانند. در آخر اما باید بگوییم که به اختصار و کوتاه از فرهنگ دلنشین گرجستان برایتان گفتیم و برای اطلاعات بیشتر قبل از سفر، پیشنهاد می کنیم که کتابی تخصصی را مطالعه کرده و یا در طول سفر از راهنمای خود اطلاعاتی دقیق بخواهید.

پوشاک مردمان گرجی
گرجستان 2

گرجستان 4

رقص گرجی

گرجستان 5

گرجستان 6

سفره ای تزئین شده با غذاهای گرجی

گرجستان 7

صنایع دستی گرجستان

گرجستان 8

گرجستان 99

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x