هیچهایک | آموزش اصول هیچهایک یا رایگان سواری برای سفر ارزان

مجانی سفر کردن برای خیلی از ما آرزویی محاله! اما اگر بدونین با یه روش ساده می تونین هزینه های سفرتون رو بی نهایت کم کنین و سفر ارزان داشته باشید چی؟ این کاریه که خیلی از علاقه مندان به سفر این روزها تو ایران انجام میدن، هرچند که تو دنیا برای خودش تاریخچه ای داره، بهش میگن " هیچهایک ". اما هیچهایک چیست؟ هیچهایک یعنی برای سفر نیازی به خودرو یا پول زیاد نداری، یعنی اندازه یه کوله، کیسه خواب و چادر برات کافیه، یعنی وایسی کنار جاده لبخند بزنی و منتظر باشی تا خودرویی سوارت کنه و تا یه جایی به مقصدت نزدیک تر، یعنی با سفر رفتن اندازه یه تصمیم فاصله داشته باشی. البته انجام دادن تمام اینها به آشنا بودن به اصول هیچهایک نیاز داره، کمک گرفتن از هیچهایکر های حرفه ای ، ایمان داشتن به باورات و اعتماد بنفس. بار اول ممکنه کمی سخت باشه و پر استرس اما وقتی با جاده، مسافراش و با مردم محلی آشنا بشی، یاد بگیری که سفرت رو زندگی کنی، اونوقته که راحت و لذت بخش میشه. البته این نوع از سفر کردن اسم های دیگه ای هم تو ایران داره؛ مثل رایگان سواری، سفر صلواتی، جاده گرد، مفتی رو و ... همینطور که بعضی از این اسم ها لحنی نه چندان مناسب داره، تو جامعه هم افراد به خاطر نداشتن شناخت روی این نوع از سفر، برخورد خیلی خوبی با اونها ندارن. بنابراین تو این مقاله سعی کردیم تا شما رو با مزایای هیچهایک، هیچهایکر ها، قوانین و اصولش آشنا کنیم، تا شاید اینبار که یکی از هیچهایکر ها رو تو جاده دیدیم، اعتماد کنیم و اونها را تا نقطه ای همسفر خودمون کنیم و یا خیلی ساده تر، لبخندی دوستانه به نشونه احترام بهشون هدیه کنیم.
اصول هیچهایک

هیچهایک چیست؟

اما شاید از خودتون بپرسید که، اینکه تو گرما و سرما، زیر آفتاب یا بارون کنار جاده وایسی به امید اینکه کسی سوارت کنه، اون هم مجانی، بعد شب هم زیر آسمون خدا و تو چادر بخوابی و وعده های سبک غذایی بخوری رو چرا خیلی ها دوست دارن، جواب این سوال هیچهایک چیست اما میشه سفر ارازان و خب چند مواردی که در ادامه براتون میگیم :

1) هزینه های سفرت رایگان یا بی نهایت کم میشه، می تونی سفر ارزان داشته باشی

2) اعتماد به نفست زیاد میشه

3) یاد میگیری سختی ها جلوی لذت بردنت از زندگی رو نگیره

4) نقشه خونی، جغرافیا، برنامه ریزی و مدیریت بحرانت خوب میشه

5) با فرهنگ، گویش و باور های مختلف آشنا میشی

6) داستان زندگی مردم رو میشنوی و یه جورایی تجربه بدست میاری

7) در نهایت هم چون سفرت کم هزینه میشه، بسیار سفر می کنی و میرسی به اونجایی که میگن " پخته شود خامی ! "

حالا اگر تا یه حدودی به هیچهایک علاقه مند شدین و دوست دارین که هیچهایکر بشین یا اصول انجامش که واقعا هم راحته و تنها نیاز به جسارت و در عین حال تصمیم گیری با عقل داره رو یاد بگیرین، در ادامه هم با ما همراه باشین، قدم به قدم، از خونه تا جاده و درنهایت مقصد برای داشتن سفر ارزان به شیوه رایگان سواری.
 هیچهایک

وسایل مورد نیاز برای هیچهایک و سفر ارزان

1) پول، البته خیلی کم

( درسته که ما در اصطلاح میگیم سفر مجانی و تمام سعی خودمون رو برای سفر کم هزینه انجام میدیم، اما زمان های بحرانی و راننده ای که درنهایت هزینه ای کم از شما می خواد رو هم باید در نظر گرفت. )

2) چادر، زیر انداز، کیسه خواب، چراغ قوه و وسایل درست کردن آتش

3) غذای کنسروی وعده های غذایی خشک مثل بیسکوئیت

4) لوازم بهداشتی مثل مسواک، خمیر دندون، صابون و دستمال

5) لباس راحت، رنگارنگ و وسایلی که نشون بده شما مسافر هستین، مثل دستمال سر، چراق قوه و ... که از کوله میشه آویزونش کرد.

6) در آخر هم ماژیک و مقوا فراموشی نشه، تو مسیر لازم میشه که اسم مقصد رو بنویسین و دستتون بگیرین.

اینها وسایلی بود که بهشون در طول سفر نیاز پیدا میکنین، اما یه چیزهایی که برای یک هیچهایکر خیلی مهمتره و تو کوله جا نمیشه مثل لبخند، خوشرویی، ادب، اعتماد به نفس، علاقه به تجربه کردن و یاد گرفتن، یه دل شجاع و یه روح بزرگ برای اینکه آدم ها رو همون طور که هستن قبول کنی و به نوع گویش، پوشش و فرهنگشون احترام بزارین، هم لازمه!
هیچهایکر

از کجا شروع کنیم ...

حلا که جواب هیچهایک چیست رو میدونید، میرسم به مرحله سوار ماشین شدن، حیاتی ترین قسمت سفر هیچهایکر هاست، بنابراین هیچهایکرهای عزیز این چند مورد رو رعایت کنین تا هم سفر ارزان داشته باشین و هم با مشکل روبرو نشین.
اول اینکه عینک آفتابی نزنین تا مشکوک به نظر نیاین.
اگر بتونین تو گروه های دختر و پسر سفر کنین هم اطمینان راننده ها بهتون بیشتر میشه و هم خودتون راحت ترین، خانم ها خیالشون از امنیت راحته و آقایون هم ماشین زودتر گیرشون میاد.
نکته بعدی اینه که سر راه بایستید، نزدیک پمپ بنزین، عوارضی، پلیس راه و خروجی رستوران ها، چون سرعت ماشین ها کمه و فرصت تصمیم گیری بیشتری دارن.
بعد از اینکه سوار شدین و محترمانه و خوش برخورد سلام و احوالپرسی کردین، سریع بگین که هیچهایک میکنین و ازشون درخواست دارین تا بدون دریافت هزینه شما رو به مقصد برسونن، اونها هم اگر موافق باشن، با سوال این چه مدل سفر کردنه؟ سر صحبت رو باز می کنن و این جا همون قسمت از سفرتونه که ارتباط با انسان ها پر رنگ تر کردش، و نتیجه هم میشه درک کردن، یاد گرفتن، شنیدن و قضاوت نکردن. البته خب همزمان هم رایگان به مقصد میرسی و سفر ارزان دارین.
هیچهایک آموزش

با رایگان سواری، سفر رو زندگی کن

بعد از دونستن جواب هیچهایک چیست و آشنایی با این نوع از سفر دیگه باید دونست که برخورد مناسب و مودبانه، یکی از مهم ترین موارد برای هیچهایکر هاست. اگر با راننده های محلی روبرو شدین، سعی کنین تا از لهجه شیرین اونها چند کلمه ای یاد بگیرین.
همراه خودتون یه هدیه کوچیک داشته باشین تا به رسم یادگار به راننده بدین، این می تونه باعث بوجود اومدن یه حس خوب و اعتماد بشه که مسافر و هیچهایکر بعدی کارش راحت تر بشه، تا دهن به دهن اخلاق خوب افراد رایگان سوار، تواضع و ادبشون بین راننده ها و افراد بچرخه. اینجوری که میشه فرهنگ سفر ارازان، رایگان سواری و اعتماد به هیچهایکر ها رو در جامعه رواج داد.
رایگان سواری

مراقب باشید ...

البته نباید فراموش کنین که این سفر ارزان، همون قدر که برای راننده ها ریسک داره این ماجرا، برای هیچهایکر ها هم داره. پس می تونین هر وقت سوار ماشینی شدین، شماره پلاک ماشین، مدل، رنگ و مقصد رو برای یکی از دوستان بفرستین و یا در صورتی که حرف های راننده حس ناخوشایندی به شما داد، با بهونه هایی مثل" خروجی که رد کردیم راهم رو کوتاه تر میکرد. " ، " ببخشید من یکی از وسایل مهم و ضروری خودم رو کنار جاده جا گذاشتم. " و ... در آرامش از ماشین پیاده بشین. یادتون نره که این شیوه از سفر ارزاان، نیاز به حس ششم قوی هم داره.
اصول هیچهایکری

تکنولوژی در خدمت هیچهایکر ها و رایگان سواری

تنها سفر کردن خطرات و سختی های خودش رو داره که البته با حرفه ای شدن شما، کمتر و کمتر میشه. اما نکته ای که وجود دارد، رعایت کردن احتیاط و انتخاب راحت ترین راه در هر شرایطیِ. این روزها کشورهای زیادی اقدان به راه اندازی برنامه هایی کردن که در خدمت مسافران و هیچهایک سواران هست، برنامه هایی مثل Sidecar ، bsafe ، Find Your Embassy ، TripLingo ، Safety Map Worldwide و ...
هیچهایک و رایگان سواری

هیچهایک کردن یک روش زندگی ست

بعد از گفتن درباره هیچهایک چیست، درنهایت باید بگیم که هیچهایک کردن ربطی به خسیس بودن نداره، هیچهایکر های زیادی هستن که وضع مالی خیلی عالی دارن و تنها برای امتحان کردن این نوع از سفر، زندگی کردن در لحظه و آشنا شدن با افراد دیگه، هیچهایک می کنن. بنابراین به اونها احترام بزاریم و اون لبخندی هم که گفتیم فراموش نشه. با دونستن جواب سوال هیچهایک چیست و آشنا شدن با رایگان سواری و هیچهایکر های، هم می تونیم خودمون رایگان سواری رو امتحان کنیم و هم می تونیم اینبار که مسافرانی کوله گردی رو کنار جاده دیدم، با رعایت احتیاط، اونها رو تا مقصدشون برسیونیم.
آشنایی با هیچهایک

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
3
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x