اهمیت صنعت گردشگری در شکوفایی اقتصادی

یکشنبه 18 بهمن 1394 - رپرتاژ آگهی,خبر

اولین آمارگیری ملى در حوزه گردشگری در سال 1387 در سطح کشور به اجرا درآمد. تا قبل از این آمارگیری، اطلاعات منسجم و قابل اعتمادی در حوزه گردشگران ملى وجود نداشته است و در برخی موارد آمار رسمى بازدیدکنندگان از موزه ها و بناهای تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سالنامه های آماری انتشار یافته است. اهمیت صنعت گردشگری در شکوفایی اقتصادی ایجاب مینماید تا نظام آماری منسجم و پویایی در این بخش استقرار یافته، تولید و انتشار آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزان در دستور کار قرار گیرد. بدون شک ایران با تاریخی کهن و فرهنگی غنی با وجود میراث فرهنگی، جاذبه های طبیعی و تنوع آب و هوایی یکی از مقصدهای مهم گردشگرپذیر جهان است که در صورت برنامه ریزی مناسب، به یکی از منابع تولید ثروت در کشور تبدیل خواهد شد. تولید و انتشار آمار و اطلاعات حوزه گردشگری از نیازهای مهم بخش فرهنگی کشور است که مسئولیت و همکاری نزدیک بیش از پیش همه دستاندرکاران این حوزه را در این مهم میطلبد. مرکز آمار ایران از 1381 سال با همکاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی سابق، مطالعاتی را در زمینه تهیه حسابهای اقماری گردشگری به طور مشترک آغاز نمود. پس از آن بررسی آمار گردشگری توسط مرکز آمار ایران ادامه یافت. بر این اساس آمار گردشگری داخلی و خارجی به شرح زیر میباشد:

تعداد سفرهای داخلی با اقامت شبانه بر حسب هدف اصلی سفر– 1390 هدف اصلی سفر بهار تابستان

هدف اصلی سفر

تعداد سفر بهار

تعداد سفر تابستان

گردش و تفریح

۹۴۴۶۲۴۷

۸۱۲۵۸۵۰

دیدار با دوستان و وابستگان

۱۶۶۸۰۲۸۰

۱۶۶۱۲۳۷۳

زیارت

۴۴۴۵۵۳۵

۵۸۹۸۶۲۵

درمان

۱۹۱۲۱۲۲

۱۹۵۷۷۳۳

سایر اهداف

۱۰۵۲۸۰۱

۱۲۱۳۴۷۴

جمع

۳۳۵۳۶۹۸۶

۳۳۸۰۸۰۵۵

 

 جدول فوق تنها سفرهای داخلی در فصل بهار و تابستان را نمایش میدهد.آنچه که در سالهای اخیر بیشتر از پیش به نظر میرسد بالا رفتن آمار سفرهای خارجی است که حجم بالایی از سفر را تشکیل داده و البته میزان درآمد آن نیز به مراتب بالاتر از سفرهای داخلی میباشد.

خروج ایرانیان از کشور طی سال های 1348 تا 1352 با روند افزایشی روبرو بوده است. که این روند از سال 1352 تا 1356 افزایشی بوده اما سرعت آن بیشتر بوده است. این روند طی سال های 1356 تا1360 که مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی بود، با روند کاهشی قابل توجهی مصادف می شود.

خروج ایرانیان از کشور به مقاصد بین المللی طی سالهای 1360 تا 1363 با افزایش سالیانه چشمگیر مواجه بوده است و از سال 1363 تا 1373 به غیر از سال 1370 از روند یکنواختی برخوردار بوده ، اما از سال 72 تا 89   با روند افزایشی چشمگیری روبه رو بوده است.

از طرف دیگر جدیدترین آمارها استفاده کاربران ایرانی از اینترنت نشان می دهد که ضریب نفوذ اینترنت در ایران به 49.13 درصد رسیده و اتصال به شبکه اینترنت از طریق تکنولوژی AیSL بیشترین سهم را در میان سایر اتصالات به خود اختصاص داده است؛ در همین حال استان مازندران بیشترین کاربران اینترنت در ایران را در اختیار دارد. 

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر؛ براساس آمارهایی که در سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور آمده است ایران با 75 میلیون و 149 هزار و 669 نفر جمعیت دارای 36 میلیون و 918 هزار و 795 کاربر اینترنت و 21 میلیون و 198 هزار و 945 مشترک است که با این وجود ضریب نفوذ اینترنت در ایران تا پایان سال 92 حدود 49.13 درصد بوده است.اما موضوع دیگری که سبب گردید در سالهای اخیر تعداد کاربران اینترنت افزایش چشمگیری داشته باشد رونق استفاده از گوشی های هوشمند در ایران بوده است. بر اساس آمار به دست آمده میزان استفاده از گوشیهای هوشمند با توجه به اینترنت 3G و 4G به 40 میلیون اسمارت فون رسیده است. عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروز در کشور از هر ۲ نفر حداقل یک نفر تلفن هوشمند در اختیار دارد اظهار کرد: برآورد می شود شمار کاربران اسمارت فون ها تا پایان امسال به ۴۰ میلیون نفر برسد.

بر همین اساس سایتهای مختلفی در جهت حمایت از صنعت گردشگری بر بستر وب بوجود آمده که به اطلاع رسانی تور و سفر میپردازند. از آن جمله میتوان به سایت Funfare.ir اشاره نمود که به عنوان یک بستر اطلاع رسانی تور و سفر بوجود آمده و آژانسهای معتبر تورهای خود رو در پلت فرم ایجاد شده توسط فان فیر اطلاع رسانی میکنند.

 

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x