بزرگترین مساجد جهان | بناهایی زیبا و دیدنی

دوشنبه 25 آبان 1394 - دانستنی ها,مقالات آموزشی

مساجد همیشه برای مسلمانان مکان مقدسی بودن و از گذشته ها تا کنون ساخت و معماری این مکان های مذهبی همیشه اهمیت زیادی داشته. در این قسمت از مجله همگردی همراه ما باشین تا شما رو با 10 تا از بزرگترین مساجد جهان آشنا کنیم:

10- مسجد بایتول مکرم، داکا بنگلادش

مسجد بایتول، مسجد ملی بنگلادشه که در مرکز داکا، پایتخت این کشور واقع شده. این مسجد در دهه 60 میلادی ساخته شده و دارای گنجایش 30هزار نفر نمازگزاره و تو لیست بزرگترین مساجد دنیا قرار داره. البته مکان این مسجد برای عبادت مسلمانان کمی دور بوده و به همین دلیل دولت بنگلادش قصد دار فضای آن را گسترش بده.

بنگلادش یکی از پرجمعیت ترین و فقیرترین کشورهای جهانه که بعد از جنگ آزادی بخش بنگلادش از پاکستان مستقل شد. در ضمن بیش از 85 درصد از مردم بنگلادش مسلمان هستن.

بزرگترین مسجد

9- مسجد جامع، دهلی هند

این مسجد زیبا به دستور شاه جهان، که به دلیل ساخت بنای تاج محل معروف است، ساخته شده و کار ساخت آن در سال 1656 به پایان رسیده. این مسجد روبروی قلعه سرخ، در قسمت دهلی قدیم قرار داره و یکی از مراکز مهم مسلمانان در هند به شمار می ره.

مسجد جامع دهلی یا مسجد جهان نما بزرگترین و معروفترین مسجد در کشور هنده و حیاط این مسجد گنجایش 25 هزار نمازگزار را داره.

مسجد جامع، دهلی هند

8- مسجد شیخ زاید، ابوظبی امارات

نام این مسجد از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده که بنیان گذار کشور امارات بوده و در همین مسجد به خاک سپرده شده. این مسجد به طور رسمی در ماه رمضان سال 2007 گشوده شد وظرفیت بیش از 40هزار نمازگزار را داره.

مسجد شیخ زاید، ابوظبی امارات

7- مسجد پادشاهی، لاهور پاکستان

این مسجد تاریخی به دستور اورنگ زیب عالمگیر، آخرین امپراطور گورکانی هند در سال 1673 ساخته شد و دومین مسجد بزرگ در پاکستانه. مسجد پادشاهی در حال حاضر یکی از جاذبه های گردشگری لاهور به شمار میاد. داخل مسجد ظرفیت 10 هزار نفر و حیاط مسجد ظرفیت 100 هزار نفر نمازگزار رو داره.

 مسجد پادشاهی، لاهور پاکستان

6- مسجد شاه فیصل، اسلام آباد پاکستان

مسجد فیصل بزرگترین مسجد پاکستانه و یکی از بزرگترین و مشهورترین مساجد دنیاست که گنجایش 300 هزار نمازگزار رو داره. انگیزه ساخت این مسجد مربوط به بازدید شاه فیصل بن عبدالعزیز پادشاه عربستان از اسلام آباده که در سال 1966 اتفاق افتاد و در ضمن سرمایه گذار اصلی و بانی ساخت این مسجد بوده به همین دلیل مسجد و خیابان مجاورش به نام این پادشاه ثبت شد.

با در بر گرفتن کتابخانه، موزه، سالن کنفرانس و دانشگاهی که در زیر حیاط اصلی جای داده شده، این مسجد همانند یک شهر کوچکه که هم از لحاظ ترکیب ظاهری و هم از نظر ابعاد، تاثیرگذار و با ابهته.

مسجد شاه فیصل، اسلام آباد پاکستان

5- مسجد حسن دوم، کازابلانکا مراکش

این مسجد در ساحل شهر کازابلانکا واقع شده و بخشی از آن بر روی آب قرار داره و با کمک های مردمی ساخته شده. کار ساخت مسجد در سال 1993 به پایان رسید تا به مناسبت شصتمین سال تولد حسن دوم پادشاه مراکش افتتاح بشه. طراحی و معماری این مسجد کار میشل پینسیو، معمار فرانسویه.

مسجد حسن دوم ظرفیت 25هزار نفر در داخل و 80 هزار نفر در زمین های اطراف مسجد رو داره. در ضمن مناره مسجد حسن دوم بلندترین مناره جهانه که 210 متر ارتفاع داره.

مسجد حسن دوم، کازابلانکا مراکش

4- مسجد استقلال، جاکارتا اندونزی

مسجد استقلال بزرگترین مسجد در منطقه جنوب آسیاست که ظرفیت 200هزار نمازگزار رو برای نماز جماعت داره.

ساخت این مسجد از زمان استقلال اندونزی آغاز شده و 17 سال طول کشیده. معماری فوق العاده جالب با سقف های بلندی داره که در نوع خودش بی نظیره.

 مسجد استقلال، جاکارتا اندونزی

3- حرم امام رضا(ع)، مشهد - ایران

حرم علی بن موسی الرضا، که با نام مرسوم حرم امام رضا شناخته می شه، دربرگیرنده آرامگاه هشتمین امام شیعیان در شهر مشهد، ایران است. این مجموعه در سال 1392 خورشیدی 70 هکتار مساحت داشته و دارای 26 رواق (بنای سرپوشیده) و 9 صحن (فضای باز) و 6 مدخل ورودی به نام بست است. این حرم 8 مناره داره و ظرفیت 500هزار نفر نمازگزار برای نماز جماعت رو داره.

حرم امام رضا(ع)، مشهد - ایران

2- مسجد النبی، مدینه عربستان

اینجا دومین مسجد مقدس مسلمانان و دومین مسجد بزرگ جهان هم می باشد. مسجد النبی مسجدی تاریخی ست که در شرق شهر مدینه بنا شده، مسجد را پیامبر اسلام در سال نخست هجری (622 میلادی) و در نخستین روزهای ورود به مدینه به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخت. آرامگاه پیامبر، که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت.

ابوبکر و عمر نیز در این مسجد به خاک سپرده شدن. مسجد النبی در حال حاضر ظرفیت 600هزار نمازگزار رو داره.

مسجد النبی، مدینه عربستان

1- مسجدالحرام، مکه عربستان

مسجد الحرام بزرگترین مسجد جهان و مقدس ترین مکان و قبله گاه مسلمانان جهانه. کسی تاریخ دقیقی از ساخت این مسجد را نمی داند. بر اساس روایات اسلامی کعبه به دست آدم (ع) ساخته شده و سپس ابراهیم (ع) به کمک پسرش اسماعیل اینجا را بازسازی کردن. این مسجد شامل 9 مناره ست که گنجایش 900 هزار نفر نمازگزار را داره.

 مسجدالحرام، مکه عربستان

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
7
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x