کویر مرنجاب و ديدار با شاه‌عباس صفوی !

دوشنبه 11 آبان 1394 - ایران گردی,گردشگری

تا حالا از خودتان پرسیده‌اید که اسم کویر مرنجاب را چه کسی انتخاب کرد؟ شاه عباس صفوی؛ البته خودش هم خبر ندارد؛ حتی آن زمان که در هر شهر و مسیری کاروانسرا می‌‌ساخت، اصلا به ذهنش نرسیده بود برای کویر بیسر و ته مرنجاب هم قلعه بسازد. اما همین که تاجیک‌ها و افغان‌ها به اصفهان و نقاط مرکزی رسیدند شاه صفوی جای خالی یک قلعه نظامی که 500 سرباز از آن نگاهبانی کنند را حس کرد. آن هم در مسیری به نام جاده ابریشم که بین اروپا و چین در تردد بود. كوير مرنجاب اصلاً اسم و رسمش را از همين كاروانسرا و قناتی که آب شیرین تراوش می‌‌کند، گرفته است. بنابراین می‌‌شود به کویر مرنجاب رفت و با شاه عباس صفوی دیدار نکرد؟ بنابراین دیدار از قلعه به میزبانی شاه عباس صفوی از برنامه‌های اصلی کویر مرنجاب است.
در كوير مرنجاب باد تنها تپه‌هاي شني را نقش نمي‌دهد. بلكه در درياچه نمك هم دست طبيعت در كار شده و شش‌ضلعي‌هايی را به وجود آورده كه امروز يكي از دلايل همراه شدن گردشگران با تورهاي مرنجاب است. نقش‌هاي هندسي كه حاصل ضرب نور و بارانند. هربار كه باران مي بارد؛ نمك و خورشيد در كار آن مي شوند تا عملي به نام تبخير صورت بگيرد. آنچه از اين جريان به جا مي‌مانند همين نقش‌هاي چند ضلعي‌ست. شش‌ضلعي‌ها بيش از هركجا به آران و بيدگل نزديكند.

جزيره‌ی سرگردان يكي ديگر ازديدني‌هاي تور كوير مرنجاب است. آناني که به اين جزيره نام «سرگردان» داده‌اند اعتقاد دارند كه جزيره مدام در حال حركت است. حتی بسیاری را توصیه می‌‌کنند که بدون بلد و همراه به این سمت نروند وگرنه ممکن است که مثل بازیگران فیلم معروف «لاست» سرگردان شوند. اما كافي است از فاصله‌ی دور به اين جزيره نگاه كنيد؛ دو انتهاي جزيره در افق محو مي‌شود و آنچه در ديدگاه شما مي‌نشيند كشتي سرگرداني در بيكران كوير مرنجاب است. اما مابه شما اطمینان می‌‌دهیم که همه چيز زير سر گرماي شديد و خطاي ديد و شكست نور است. باورنمي كنيد همين الان شال و كلاه كنيد و با ما همسفر شويد. مطمئن باشيد كه سرگردان مرنجاب نمي‌شويد.

كوير امپراطوري روياست. در كوير مرنجاب به آسمان نزديك مي شويد و ستاره‌ها را لمس مي‌كنيد. همين که به تپه‌های شنی و ریگزار‌هاي مرنجاب مي رسيد راه افسانه وخيال باز مي‌شود و كوير بي‌انتها وسعتي دوچندان در ذهن شما مي‌يابد. وسیع می‌‌شوید و بی انتها.
هيچ ردپايی در كوير، فردای خودش را نمي‌بيند. کویر به شما یاد می‌‌دهد در لحظه زندگی کنید. حالا فكر كنيد شما در كويري راه مي‌رويد كه تپه شني‌هايش هم‌گام شما مي‌شود. كوير مرنجاب زندگي‌اش را به دست باد داده و باد خوب مي‌داند كه رد هر خاطره‌اي را چگونه پاك كند. اما تور كوير گردي بهترين فرصت برای شکست باد است و بهترین زمان براي عكاسي از كويرهايست كه فردا چهره ديگري از خود به تو نشان مي‌دهند. تنها با چلیک چلیک دوربین‌هاست که می‌‌توانید بی نشانی باد را کناربزنید.
در توركوير مرنجاب همراه با صداي زنگ شترها به عمق سكوت كويري مي‌رويد تا صداي درون خود را بشنويد. همانطور كه «سون هدين» جهانگرد سوئدي مي گويد"شما هرگز از شنیدن این صدای یکنواخت و کهنسال‏ زنگوله‌ی شترها با ضرب همیشگی و دالانگ‏ودولونگ‏ جاودانیش سیر نخواهيد شد. هربار كه آن را مي‌شنويد نيرويی شما را به كوير و راه‌هاي نرفته مي‌كشاند."

صفویان خوب بلد بودند از کویر و نمکزار باغ شهر بسازند و چشمه‌سار شیرین جاری کنند. شاهد آن اصفهانی که باغ شهر معروف جهان است. چاه دستکن کویر مرنجاب هم کار سرانگشتان هنرمندان مقنی این دوره است. چاهي با عمق يك و نيم متري كه طعم شيرين در شوره زار بيشتر شبيه يك معجزه است. چون به فاصله اندکی از این چاه شیرین مزه، دریاچه نمک کویر هم گردشگران را نمک‌گیر زیبایی خود می‌‌کند، نمک‌گیر بقایای باقی مانده از دریاچه مرکزی ایران، تتیس.
مرنجاب محل رویش گیاهان شورزی است. جنگل‌های تاغ‌اش تصویر همیشگی کویر را در ذهن شما به هم می‌‌زند. حیات جانوری‌اش هم پر از زندگی است. مرنجاب محل زندگی گربه شنی و هوبره است که هر دو از گونه‌های در معرض انقراض کشورند. زندگی هوبره‌ها را بیش از هرچیزی علاقه‌مندی شکارگران عرب به این زیبای کویری تهدید می‌‌کند.

برای تماشای این زیبایی‌ها می‏ توانید با اسپیلت همسفر شوید.
http://www.spilet.com/Tour57.aspx
تهیه مطلب : تحریریه اسپیلت


شرکت خدمات مسافرتی و طبیعت‏گردی
اسپیلت البرز
[email protected]
www.spilet.com
تهران، خ کارگر شمالی، بین نصرت و بلوار کشاورز،
پلاک 1166، طبقه اول، واحد 101 و 102
تلفن : +982166902680
نمابر : 66581104

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
گروهها
پربازدیدترین های ماه