زیبایی های برزیل و آمازون

1- سائوپائولو
سائو پائولو که در گفتار روزانه "سامپا" نیز نامیده می‌شود، بزرگ‌ترین شهر کشور برزیل و آمریکای لاتین است و در جنوب شرقی برزیل قرار دارد.این شهر نهمین شهر بزرگ دنیا از لحاظ جمعیت است. سائوپائولو مدرن ترین و چند فرهنگی ترین شهر برزیل است و عنوان قطب مالی و اقتصادی کل آمریکای جنوبیرا با داشتن شرکتهای بزرگ چند ملیتی و بانکهای مطرح جهانی به خود اختصاص داده است.
این شهر بناهای مهمی را در خود جای داده و بلندترین ساختمان‌های برزیل ازجمله میرانته دواله، ایتالیا، آلتینو آرانتس و برج شمالی آنسکوم در سائو پائولو قرار دارند.
سائو پائولو آب‌وهوایی مرطوب و نیمه‌گرمسیری دارد. این شهر به خاطر هوای متغیر خود شهر نم نم باران (Cidade da (Garoa نامیده شده و به خاطر غذاهای ویژه اش در دنیا معروف است. تنوع غذاهای سائوپائولو از هر شهر دیگری در برزیل بیشتر است. این‌جا شهر مهاجران است، درست مثل تورنتو و نیویورک.

سائوپائولو علاوه بر شهر غذا، شهر خرید هم هست و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای غذای دنیابه نام "مرکادو مونیسیپال" در سائوپائولو  قرار دارد.

 

2- آمازون
شهرت آمازون كه بزرگ‌ترین جنگل جهان محسوب می‌شود به اندازه‌ای است كه تقریبا همه مردم دنیا آن را می‌شناسند.منطقه آمازون از لحاظ جغرافيايي بين كشورهاي كلمبيا ، پرو، اكوادور، ونزوئلا و برزيل قرار گرفته است. بیشترین بخش جنگل‌های آمازون در خاک برزیل با 61% و پرو با 29% مساحت جایگرفته است.اين منطقه جنگلي، بيش از پنج برابر مساحت خاك ايران وسعت دارد و می‌توانآن را غنی‌ترین منطقه زمین از نظر تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی دانست.
رودخانه های پهناور بسياري در اين سرزمين جريان دارند كه از كوههاي آند در غرب آمريكاي جنوبي سرچشمه مي‌‌گيرند و پس از گذر از یک مسیر پرپیچ و خم، به سمت شرق و اقیانوس اطلس می‌رود. دهانه این رودخانه بسیار عریض است، به طوری‌که حتی کشتی‌ها قادر به عبور از آن هستند. رودخانه آمازون پر آب ترین رودخانه جهان و از نظر طول دومين رودخانه بلند جهان شناخته شده و يك پنجم آب شيرين دنيا را دارا مي‌باشد. وجود همين منابع آبي باعث شده كه انبوه‏ترين جنگلها در اين سرزمين پهناور به وجود آمده و بزرگترين توليدي اكسيژن براي تنفس مردم كره زمين باشد.نام این رودخانه به دلیل خطرناک بودن، آمازون گذاشته شده است که به زبان بومیان آن‌جا به معنی شکننده قایق است. طبق تحقیقات به دست آمده، طول عمر این رودخانه 11 میلیون سال برآورد شده است.

 

3- ماهی های گوشتخوار پیرانا
ماهیهای پیرانا به خاطر قدرت شان در بلعیدن حیوانات بزرگ وحتی انسانهادر زمانی کم شناخته شده هستند و تقریبا در هر شاخه از رود آمازون تعدادی از آنها یافت می‌شود. آنها معمولا ماهی‌های کوچک‌تر را گاز گرفته، زخمی می‌کنند و بعد از ‌بی‌حال شدنشان آنها را می‌خورند. این ماهی‌ها مانند کوسه‌ها به بوی خون حساس هستند و به سمت آن جذب می‌شوند و حتی آن را از چندین متر آن طرف‌تر به خوبی احساس می‌کنند. دندان‌های پیراناها آ‌ن‌قدر تیز هستند که در برخیاز قبایل آمازون از آنها برای ساختن قیچی و چاقوهای شکار استفاده می‌کنند.
پیرانا بیشتر عمر خود را بی‌حرکت است اما اگر دنبال طعمه کند، سرعتش غیر‌قابل تصور است و تا طعمه‌اش را شکار نکند، دست از تعقیب آن نمی‌کشد. تمام قبایلی که در اطراف رودخانه آمازون  زندگی می‌کنند از خطرناک بودن این نوع ماهی باخبرند، اما اجازه می‌دهند تا کودکانشان در آب رودخانه‌ای که پر از ماهی قاتل است شنا کنند.آنها می‌دانند که وقتی رودخانه پر از ماهی‌های کوچک و ریزیست که به راحتی هم قابل شکار کردن هستند، پیراناها به سمت شکار بزرگ و سختی مانند انسان نمی‌آیند. پیرانا فقط در صورت گرسنه بودن بسیار خطرناک می‌شود که در این حالت جان سالم به در بردن از دستش کاری محال است. در این سفر از نزدیک این ماهی درنده و مهاجم را خواهیم دید.

4- مرز رودخانه های رنگارنگ (Meeting of Waters)
مشاهده ی آب رودخانه ها لذت بخش است، اما چیز عجیبی نیست. ماجرا وقتی عجیب می شود که دو نوع آب با دو رنگ و غلظت مختلف در کنار هم قرار می‏گیرند و منظره‏ی حیرت انگیزیرا در طبیعت تشکیل می‏دهند. این پدیده ی شگفت انگیز وقتی اتفاق می افتد که دو رودخانه ی عظیم از شعبه های اصلی آمازون یعنی "ریو نگرو" و "سیلوموئس" به هم می‏رسند و این دو رودخانه تا چندین کیلومتر در کنار هم جریان پیدا می‏کنند بی آنکه آبهایشان با هم مخلوط شود. دلیل این اتفاق در تفاوت دما،  غلظت، سرعت و حجم آب دو رودخانه است. دیدار از این پدیده ی نادر طبیعت، آن هم سوار برکشتی کروز، قطعا از خاطره انگیز ترین لحظات سفر به آمازون خواهد بود. 

5- گل های نیلوفر غول پیکر
نیلوفر آبی غول پیکر یک گیاه آبزی بسیار نادر است و تنها در منطقه آمازون رشد می‌کند. قطر هر کدام از برگ های این گل به 2 متر می رسد و با در نظر گرفتن مرکز ثقل، وزنی معادل چند ده کیلو گرم را می تواند تحمل کند. این برگ‌ها کاربردهای بسیاری برای اهالی بومی منطقه خصوصا در صنایع دستی دارند.

6- دلفین صورتی آمازون
آیا باورتان می‌شود دلفین‌هایی وجود داشته باشند که صورتی باشند؟! در حقیقت نوعی دلفین صورتی وجود دارد که از قصه‌ها و افسانه‌ها هم نیامده و به نام "Boto" و یادلفین رودخانه‌ی آمازون، شناخته می‌شود. این دلفین‌های صورتی کمیاب در مقایسه با چهار گونه‌ی دیگر دلفین‌های آب شیرین بسیار هوشمندتر هستند و مغزشان۴۰٪ وزن بیشتری نسبت به وزن مغز انسان دارد. دیدار از این دلفین های باهوش و منحصر به فرد  از نزدیک، بخشی دیگر از سفر ماجراجویانه ی ما به آمازون خواهد بود.

7- بومیان آمازون
در این سفر به دیدار بومیان آمازون خواهیم رفت  و با نحوه ی زندگی، کار و حتی تحصیل آنها آشنا می شویم. مردمانی که هنوز به شیوه های بدوی روزگار می گذرانند.

8- راه پیمایی در جنگل های آمازون
با پا گذاشتن به جنگل های انبوه آمازون می توان احساس نخستین انسانهایی را که به اکتشاف و ماجراجویی در این پهنه وحشی و بکر زمین دست زدند با تمام وجود احساس کرد.
برادران امیدوار اولین مسافرین ایرانی ماجراجو به آمازون، در کتاب سفرنامه خود چنین می نویسند:
حدود 2 ماه وقت ما صرف بررسي و مطالعه براي يك سفر خطرناك چندين ماهه به جنگلهاي آمازون شد. ضمن تهيه وسايل مورد احتياج برای خودمان، هدايای زيادی از قبيل كبريت، فندك، سيگار، پارچه هاي الوان و آئينه و شانه‌هاي سر و بخصوص نمك خريداري كرديم تا بدينوسيله بتوانيم باب دوستي را با بوميان خطرناك آمازون باز كنيم. ما كاملاً مي‌دانستيم كه روزهاي بسيار سخت و دشواري را پيش رو خواهيم داشت. پيشروي در اين جنگلها و كنار آمدن با قبايل وحشي كار ساده‌اي نبود. در اینجاست که میوه های عجیب و منحصر به فردی را خواهیم دید که هنوز برای  بسیاری از مردم دنیا ناشناخته مانده اند. میوه هایی چون کوپواکو و تاپرپا. همچنین آکای، توکوما و پوپونها گونه هایی از درختان نخل هستند که فقط در آمازون می توان یافت. 

9- ریودوژانیرو
شهر سواحل بی نظیر و تفریحات دریایی، رقص و شادی،قهوه،فوتبال و همیشه پر از توریست!
بندر ریودو ژانیرو، یکی از شگفتی های هفتگانه طبیعی جهان شناخته می شود. بر فراز کوه کورکووادو، مجسمه ی مسیح با دستان از هم گشوده قرار گرفته است. مجسمه‌ای با ٣٨ متر طول که یکی از بزرگ‌ترین مجسمه‌های دنیا محسوب می شود و نماد ریودوژانیرواست وجزو عجایب هفتگانه‌ی جدید دنیا هم به شمار می رود.
یکی دیگر ازمکان‏هایی که هیچ مسافری در ریو از دست نمی‌دهد، کوه کله قندی((Sugar Loaf) است. تله‌کابین‌های بزرگی مسافران را به بالای کوه منتقل می کنند. جایی که می توان غرق زیبایی های منحصر به فرد این شهر جادویی شد. البته مسیری هم برای کوهنوردی وجود دارد که از دل جنگل می‌گذرد.  منظره‌ی شهر و دریایبی‌انتهای آبیدر کنار طبیعتی بی‌نظیر به سختی قابل فراموش‌کردن است. 

شهر ريو دنيايی متفاوت است. سواحل، طبيعت سر سبز و به ويژه خلق و خوی گرم و مهمان نوازی ساكنان ريو در جهان شهرت دارد. کوپاکاپانا، ایپانما و لِبلان از معروفترین سواحل ریو و بهشت موج سواران محسوب می‏شوند. خليج گوانابارا كه شهر ريو در ساحل آن قرار دارد دارای حدود صد جزيره بزرگ و كوچك زيبا است. بزرگترين جزاير اين خليج سه جزيره ايلها دو گوورنادور، پاكوئتا و فلورس هستند. بزرگترین ساحل ریو، کوپاکابانا، یکی از طولانی‌ترین سواحل جهان به شمار می‏رود که چهارکیلومتر در امتداد اقیانوس اطلس کشیده شده. مرکز تمام هیجان‌های ریو، همین‌جاست! تمام ساحل پر است از علاقه‌مندان فوتبال و والیبال ساحلی، آفتاب، شنا، غواصی، موج‌سواری و دوستداران موسیقی. هر گوشه‌ای از این ساحل، سرگرمی خودش را دارد. کافه‌های دور و بر ساحل، بهترین نوشیدنی‌های تابستانی دنیا را دارند. این شهر جادویی حتی شب ها هم بیدار و زنده است. ریو  با صدها  کافه و رستوران شب ها پر از زندگی، رنگ، موسیقی و رقص و شادی است. کافیست گشتی در شهر بزنید تا مسحور زندگی شبانه و فرهنگ منحصر به فرد ریو شوید.

10- آبشار ایگواسو
آبشاری نعلی‌شکل به‌طول 7/2 کیلومترواقع در رود ایگواسوکه درمرز آرژانتین و  برزیل قرار گرفته است. این آبشار عظیم از صد ها آبشار کوچکتر تشکیل شده که مجموع آنها به 275 آبشار می رسد. ارتفاع این آبشارها بین 30 تا 40 و 60 تا 82 متر متغیر است.  به همین دلیل است که آبشار ایگواسو  لقب طولانی ترین آبشار جهان را به خود اختصاص داده است.
این آبشار 3برابر آبشار نیاگارا در آمریکای شمالی وسعت داشته و از آبشار ویکتوریا در آفریقا نیز به‌طور قابل توجهی بزرگتر است.بلندترین قسمت این آبشار معروف به گلوگاه شیطان (Devil's Throat) می باشد که ارتفاع آن به 82 متر می رسد. آبشار ایگواسو در سال 1541 میلادی توسط آلوار نونز کابزا د واکا، مکتشف و جهانگرد اسپانیایی کشف شد. 

11- ماکوکو سافاری
از جذابیت های این آبشار مهیج، قایق سواری در آبهای خروشان و تا نزدیک ترین جای ممکن به آبشارها می باشد. به طوری که عظمت و غرش این پدیده ی شگفت انگیز طبیعی را با تمام وجود لمس کرد. بخشی از آبشار ایگواسو در پارک ملی ایگواسو در برزیل و بخش دیگر در پارک ملی دیگری به همین نام در آرژانتین قرارگرفته است. این دو پارک به ترتیب در سالهای 1984 و 1987 به ثبت جهانی یونسکو رسیدند.

امروزه اکثر بومیان محدوده ی رود آمازون در قالب قبیله های کوچک و بزرگ در کناره ی این رود زندگی می کنند. چراکه زندگی در اطراف رود به مراتب ساده تر از زندگی در اعماق جنگل های انبوه است. این مردم می توانند با زندگی در حوالی رود دسترسی بهتری به خدماتی از قبیل حمل و نقل، ماهیگیری، تامین آب و مایحتاج را در دست داشته باشند.از این گذشته کشاورزی در زمین حاصلخیز کناره‌ی رود برای این مردم به مراتب ساده تر خواهد بود. جالب اینجاست که در بدو ورود اقوام اروپایی به این سرزمین میانگین حضور بومیان در منطقه 90 درصد بوده است اگرچه امروزه شاهد کاهش بی حد این میانگین هستیم به گونه ای که بومیان اصیل آمازون در حال حاضر در اعماق جنگل و به شیوه ای بدوی روزگار می‌گذرانند. اگرچه نباید این نکته را نیز نادیده گرفت که بخشی از این بومیان با مهاجرت به بخش‌های شهری و فضاهای مدرن و همچنین ازدواج با اقوام دیگر شیوه ی زندگی خود را تغییر داده اند و در حال حاضر نمی توان آنها را به عنوان بومیان آمازون شناخت.مساله ی دیگر اینکه دسترسی به این قبایل جنگل نشین انقدرها هم راحت نیست و تنها در قالب تور طبیعت گردی و با سرپرستی لیدرهایی کاملا حرفه ای که اکثرا از بومی های منطقه هستند صورت می گیرد.به دلیل خطراتی که در منطقه گردشگران تور مسافرتی را تهدید می کند برای سفر به این ناحیه و بازدید از این قبایل لازم است که به سراغ آژانس های مسافرتی خاصی در منطقه باشید.

 

"برای دیدن این زیباییها می توانید در تور جنگلهای آمازون و برزیل با اسپیلت همسفر شوید."

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
8
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x