آشنایی با خانه های تاریخی کاشان (قسمت اول)

چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 - ایران گردی,گردشگری

کاشان، شهر 7000 ساله ایرانه، که به داشتن خونه های تاریخی زیبا شهره شده. این خونه ها همچون نگینی بر انگشتر آثار تاریخی شهر جلوه می کنن و می تونن هر گردشگر هنردوست و خوش ذوقی رو از سراسر ایران و حتی جهان به خودشون جذب کنن.
این خونه ها نمایانگر معماری بی نظیر و پر ارزش ایرانی هستن که در گذر زمان و تغییر کالبد شهر، هویت و رنگ و بوی تاریخی خودشون رو حفظ کردن. این شهر، خونه های تاریخی زیادی داره که ما چند تا از معروف ترین و زیباترینشون رو به شما معرفی می کنیم تا در سفر به کاشان و تور کاشان، بازدیدشون رو از دست ندین.

خانه طباطبایی

این بنا، یکی از زیباترین بناهای تاریخی کاشان و شاهکار معماری ایرانیه، که تو محله سلطان امیر احمد در بافت قدیمی کاشان قرار گرفته و تقریبا 186 سال از عمرش می گذره. 3 بخش اندرونی، بیرونی و مخصوص خدمه داره، که هرکدوم ، با تزئینات مجلل و باشکوه جلوه نمایی می کنن. بازدید از این خانه در برنامه تور کاشان آژانس بسیاری از آژانس های مسافرتی هست.

خانه طباطبایی

خانه سنتی طباطبایی

خانه بروجردیها

این بنای زیبا تو محله سلطان امیر احمد واقع شده و مربوط به دوره قاجاره و 130 سال از عمرش می گذره. معماری این بنا جزء نابغه های معماری کاشانه. این بنا شباهت فوق العاده زیادی به خونه طباطبائی داره که دلیل این شباهت اینه که پسر آقای بروجردی که عاشق دختر آقای طبابایی بوده از ایشون خواستگاری می کنه و شرط آقای طباطبایی برای این ازدواج اینه که یه خونه شبیه خونه خودش برای دخترش ساخته بشه. این شرط باعث می شه که خونه بسیار زیبای بروجردی بنا بشه. بنابراین در تور کاشان، بازدید از این خانه را از دست ندهید.

خانه بروجردی ها

خانه سنتی بروجردی ها

خانه راهب

این بنا که به عمارت شاه یلانی هم معروفه، مربوط به دوره قاجاری-پهلوی اوله که تو محله درب باغ واقع شده، قسمت های اصلیش شامل، دو سراب، شاه نشین، هشتی ورودی، ایوان تابستانی، ایوان زمستانی و یک بادگیر می شه. از این خونه الان به عنوان مهمانسرای سنتی استفاده می شه که امکانات خوبی هم ارائه می ده.
بیشترین تزئینات این خونه، مربوط به ایوان تابستونیشه، که به صورت قطار بندی و کاربندی به وسیله نقاشی روی گچ به چشم می خوره.

خانه راهب

خانه سنتی راهب

خانه تاریخی عامری ها

این خونه از زیباترین وبزرگترین خونه های تاریخی کاشانه، که الان به عنوان یه مهمانسرای 5 ستاره از گردشگراش پذیرایی می کنه. قدمتش به دوره زندیه برمی گرده و 80 اتاق و 7 حیاط داره. نکته جالبش اینه که این خونه، بین کل خونه های تاریخی کاشان بلندترین بادگیر رو داره.

خانه عامری ها

خانه سنتی عامری ها

خانه منوچهری

این خونه تاریخی که الان به یه اقامت گاه سنتی زیبا تبدیل شده، نزدیک به 400 سال قدمت داره و بدون اغراق می شه گفت، یکی از گنجینه های معماری سنتی ایرانه، که تو بافت تاریخی کاشان قرار گرفته. طبقه بالاش هم یه نگارخونه فوق العاده داره، که پذیرای هنرمندان اون منطقه ست.

خانه منوچهری

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
7
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه