آشنایی با غم انگیزترین دیوار تاریخی جهان در چین !

یکشنبه 23 فروردین 1394 - جهان گردی,گردشگری

کمتر کسی ممکنه اسم دیوار چین به گوشش نخورده باشه. چون این دیوار عظیم، طولانی ترین و بزرگترین سازه مهندسی تو جهانه و بیشتر از 2000 سال هم عمر کرده!
این دیوار متصل نیست. یعنی یه سری دیوارهای درازو کوتاه و درهم برهمه که ابتدای دیوار در مشرق شانهای گوان، نانکو، ین من (در شانسی) و جیایو گوان (در گانسو) قرار گرفته. ساخت دیوار چین، قرن سوم قبل از میلاد در عهد امپراطور شی خوانگ تی از سلسله سلاطین چین ( 221 تا 108 قبل از میلاد) شروع شد. یک میلیون نفر برای این کار بسیج شدن و چون شرایط کار فوق العاده سخت بود گروهی از کارگرها می رفتن و دیگه برنمی گشتن.

china wall

کارگرانی هم در حین ساخت کشته میشدن و جسدشون رو لای دیوار قرار میدادن. امروزه هم تو انتهای شرقی این دیوار یعنی در شان های گوان معبدی وجود داره که گفته میشه برای بانوئی به اسم مون جیان نو ساخته شده. مون جیان نو ازدواج کرد و چند روز بعد از ازدواج، همسرش رو برای ساخت این دیوار اعزام کردن. چند سالی از رفتن همسر مون جیان نو گذشت و هیچ خبری ازش نرسید.
مون جیان نو که نگران همسرش شده بود تصمیم گرفت شخصا بره و سراغش رو بگیره. مسافت زیادی رو گذروند تا به محل کار همسرش رسید ولی متاسفانه موفق نشد پیداش کنه. همکارانش گفتن احتمال اینکه شوهرش مرده باشه و جسدش لای دیوار باشه خیلی زیاده.
مون جیان نو این خبر رو که شنید روزها و شبها زیر قسمتی از دیوار می نشست و گریه می کرد تا اینکه یک شب آواز مهیبی شنید و دید دیوار شکاف برداشته. داخل شکاف جسد شوهرش رو دید و خودش رو داخل شکاف انداخت و دیگه بیرون نیومد.
امروزه این حکایت اسفناک میان مردم چین سر زبانها افتاده و سرزنشی از بیداد و ستم گذشتگان داره. گردشگران چینی و خارجی از پیمودن دیوار احساس افتخار می کنن، حتی سران بسیاری از کشورهای خارجی هم فرصت دیدار از این اثر بزرگ رو از دست نمیدن.
دیوار چین تجسم درایت و رنج و زحمت میلیون ها چینی در دوره باستان چینی هاست. این اثر بعد از هزاران سال از بین نرفته و از دلربایی فناناپذیر و سمبل روحیه ملیت چینی برخورداره. سال 1987 میلادی دیوار چین به عنوان "سمبل ملیت چین" تو فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
این ادعا که این دیوار تنها پدیده انسانی هستش که از فضا قابل رویته، بارها تکذیب شده ولی هنوز در باور مردم جا داره. در واقع بسیاری از پدیده های انسان ساز، به خصوص در نور شب از فضا قابل دیدن هستن اما تشخیص دیوار چین با چشم غیر مسلح از هر نقطه ای در مدار زمین کاملاً غیر ممکنه.

دیوار چین از طرف دیگه یکی از فوق العاده ترین آثارتاریخی باستانی بشر محسوب میشه این دیوار بلند ترین و عظیم ترین ساخته ی دست بشری در دنیاست که از غرب تا شرق چین امتداد داره. دیوار چین با گذر کردن از بیابان ها و همچنین نواحی کوهستانی در آخر به دریا ختم می شه .

چیزی که شاید جالب باشه بدونید این هست که این دیوار منحصر به فرد به عنوان یکی از شگفتی های هشت گانه ی دنیا از محبوب ترین جذابیت های گردشگری در چین به حساب میاد. که روزانه توسط گردشگران تور مسافرتی مورد بازدید قرار می گیره. از جهت دیگه انواع تور یک روزه توسط آژانس های مسافرتی محلی برای بازدید گردشگران از این دیوار در چین موجود هست و بنابر تمایل می تونید با همراهی این آژانس ها در قالب تور یک روزه از دیوار بازدید کنید.

مصالح تشکیل دهنده ی این ابردیوار شامل سنگ، چوب و صخره های طبیعی هست که این دیوار بر روی اون ها بنا شده. در واقع می شه این طور گفت که این دیوار از مواد طبیعی تشکیل شده. معماران این دیوار به بهترین شکل از سنگ هایی که در طبیعت پیرامون یافت میشده در ساخت اون استفاده کردن.

دیوار چین

دیوار چین 1

دیوار چین 2

دیوار چین 3

دیوار چین 4

دیوار چین 5

6 دیوار چین

7 دیوار چین

8 دیوار چین

9 دیوار چین

10 دیوار چین

11 دیوار چین

12 دیوار چین

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
12
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه
x