عمارت مسعودیه! نشان از تاریخ ایرانی

یکشنبه 16 فروردین 1394 - ایران گردی,گردشگری

 این عمارت فوق العاده زیبا مربوط به دوران قاجاره و درست در قلب تهران، میدون بهارستان قرار گرفته. باغ عمارت مسعودیه با دستور مسعود میرزا، ملقب به ظل‌السلطان جنایت کار ترین فرزند ناصرالدین شاه پس از آقامحمد در ۱۲۹۵ ق، به منظور عیاشی ظل السلطان، و به سرکارگری رضا قلی خان (ملقب به سراج الملک) در زمینی به وسعت حدود ۴۰۰۰ مترمربع و مرکب از بیرونی و اندرونی بنا شده. در واقع نام این عمارت نیز از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت پیدا کرده.

عمارت مسعودیه

این عمارت در طول سالهای عمرش شاهد رویدادها و اتفاق های زیادی بوده. در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی با میدون بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفرالدین شاه و فرزندش، یکی از پایگاه‌های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود. در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این بنای تاریخی بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم رو برای به توپ بستن مجلس دست او داد. بعد از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه هم به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.
اولین کتابخانه وموزه ملی ایران جایی گوشه این عمارت برپا شدن. چند سال بعد یکی دیگه از اتاق‌ های عمارت به عتیقه‌ های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست اومدن اختصاص داده شد و در حقیقت اولین موزه ایران در عمارت مسعودیه پایه‌گذاری شد. اشیای عتیقه همین جا و در سال ۱۳۱۸ به موزه ملی منتقل شدن.
ولی الان تو عمارت چیزهای زیادی نیست. یکی از اتاق های نزدیک به در ورودی نمایشگاه عکس های قدیمی هستن، یه اتاق دیگه جهت فروش محصولات فرهنگی و صنایع دستی و تو یکی از راهروها چند غرفه فروش وسایل دست سازه.
اما یکی از بزرگترین سالن ها این روزها کافه مسعودیه شده که از صبح تا عصر به مشریاش سرویس می ده.
اگر می خواهید به نقاط دیگر ایران سفر کنید از تور مسافرتی همگردی  استفاده نمایید با تورهای طبیعت گردی و تور یک روزه ی همگردی همراه باشید

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه

 

شما هم میتوانید نویسنده مجله همگردی باشید

همرسانی کنید:

پست های مرتبط

تعداد نظرات کاربران
6
مرتب سازی بر اساس:
گروهها
پربازدیدترین های ماه